31% Off
‹ Prev
Next ›
COMP BOOK,GRADE 2, 80 SHT
Ships in 6-10 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Center sewn binding.
- High-quality, ruled paper makes note taking easy.
- Grade school composition book has skip line ruling.
- Marbled cover with a generously sized front-cover labeling form.
- The back-to-school basic for students of all ages.
- StockCode: ROA97226CS
$343.33
LIST: $495.22
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Grade Two Ruling |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Number of Sheets | 80 |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Product Name | Grade School Ruled Marble Hard Cover Composition Book |
| Width | 7.5" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Cover Color | Blue Marble |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Features | Hard Cover ~ Durable Cover ~ Smooth ~ Class Schedule ~ Stiff-back ~ Stiff-cover ~ Permanent Bind ~ Skip-Line Ruling |
| Length | 9.8" |
| Height | 0.33" |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Nurture young minds with fun and functional composition books! Trusted for over 130 years, these permanently bound composition books are the perfect companion for young learners. Each book features high-quality, 15# paper with kid-friendly ruled lines to encourage proper penmanship development and to match your child's age and writing ability. The center-sewn and tape bound construction ensures their notes stay secure throughout the school year. These composition books are a great way to encourage creativity and develop essential writing skills!
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SKU-3059096Out of Stock
-
Product Code: SKU-3059093Out of Stock
-
Product Code: TOP25280466 Stock Available
-
Product Code: SKU-3028926425 Stock Available
-
Product Code: ROA13361Out of Stock
-
Product Code: SKU-3165161672 Stock Available
-
Product Code: ROA7722269 Stock Available
-
Product Code: MEA055125619 Stock Available
-
Product Code: SKU-3027433466 Stock Available
-
Product Code: SKU-3027432878 Stock Available
-
Product Code: MEA055105281 Stock Available
-
Product Code: ROA7792067 Stock Available
-
Product Code: ROA7726094 Stock Available
-
Product Code: ROA7722916 Stock Available
-
Product Code: REDA7150BLK18 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: SKU-305910148 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059100Out of Stock
-
Product Code: SKU-3059095Out of Stock
-
Product Code: SKU-3059094Out of Stock
-
Product Code: SKU-305909251 Stock Available
-
Product Code: SKU-305909161 Stock Available
-
Product Code: SKU-305909090 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059089Out of Stock
-
Product Code: ROA77505Out of Stock
-
Product Code: ROA7750129 Stock Available
-
Product Code: ROA7722269 Stock Available
-
Product Code: SKU-3037366173 Stock Available
-
Product Code: MEA0621070 Stock Available
-
Product Code: MEA0606273 Stock Available
-
Product Code: ROA77922860 Stock Available
-
Product Code: ROA7792171 Stock Available
-
Product Code: ROA7792067 Stock Available
-
Product Code: ROA77340143 Stock Available
-
Product Code: ROA77333657 Stock Available
-
Product Code: ROA77332269 Stock Available
-
Product Code: ROA77308250 Stock Available
-
Product Code: ROA7726094 Stock Available
-
Product Code: REDAF91508126 Stock Available
Reviews
No Reviews