32% Off
‹ Prev
Next ›
NOTEBOOK,5SUB,GENESIS
Ships in 6-10 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Double storage pocket under front cover.
- Durable poly covers with sturdy, stiff back.
- Wire ends are coil-locked for snag-proof performance.
- Smooth paper for neat notes.
- StockCode: ROA13115CS
$283.75
LIST: $414.86
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Number of Sheets | 200 |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Product Name | Genesis 5-Subject Notebook |
| Width | 9" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Cover Color | Black ~ Burgundy ~ Teal ~ Blue |
| Country of Origin | United States |
| Height | 0.75" |
| Length | 11" |
| Features | Hole-punched ~ Micro Perforated ~ Tear Resistant ~ Divider ~ Durable Cover ~ Heavy Duty Cover ~ Class Schedule ~ Chipboard Backing ~ Smooth |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Enjoy smooth 15-lb writing paper that is college-ruled with a red margin line to keep your notes neat and clean. Sheets are micro-perforated for easy and clean tear-out to 11" x 8.5". Covers are produced from durable 19-pt poly. The back cover is a heavy-duty 50-pt chipboard. One double storage pocket is located under the front cover for easy storage of papers. Wire ends are coil-locked for snag-proof performance.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SKU-305910148 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059100Out of Stock
-
Product Code: SKU-3059099246 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059095Out of Stock
-
Product Code: SKU-3059094Out of Stock
-
Product Code: SKU-3059093Out of Stock
-
Product Code: SKU-305909251 Stock Available
-
Product Code: SKU-305909161 Stock Available
-
Product Code: SKU-305909090 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059089Out of Stock
-
Product Code: SKU-305908824 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059087Out of Stock
-
Product Code: SKU-304502981 Stock Available
-
Product Code: SKU-3045028Out of Stock
-
Product Code: SKU-3045027398 Stock Available
-
Product Code: SKU-3045026Out of Stock
-
Product Code: TOP7410956 Stock Available
-
Product Code: TOP7350635 Stock Available
-
Product Code: TOP7350511 Stock Available
-
Product Code: TOP6536252 Stock Available
-
Product Code: TOP65031Out of Stock
-
Product Code: TOP6385959 Stock Available
-
Product Code: TOP637956 Stock Available
-
Product Code: TOP6379486 Stock Available
-
Product Code: TOP2544767 Stock Available
-
Product Code: TOP2080135 Stock Available
-
Product Code: SKU-302892975 Stock Available
-
Product Code: SKU-3028928462 Stock Available
-
Product Code: SKU-302892554 Stock Available
-
Product Code: SKU-30289242077 Stock Available
-
Product Code: SKU-348829147 Stock Available
-
Product Code: ROA77479Out of Stock
-
Product Code: RED33360114 Stock Available
-
Product Code: PAC243452 Stock Available
-
Product Code: PAC242772 Stock Available
-
Product Code: PAC2426120 Stock Available
-
Product Code: SKU-3037378Out of Stock
-
Product Code: MEA06900373 Stock Available
-
Product Code: MEA06622336 Stock Available
-
Product Code: SKU-3037366173 Stock Available
-
Product Code: MEA05682164 Stock Available
-
Product Code: MEA05514192 Stock Available
-
Product Code: MEA720578 Stock Available
-
Product Code: MEA09920236 Stock Available
-
Product Code: SKU-3027476307 Stock Available
-
Product Code: MEA099103710 Stock Available
-
Product Code: MEA0929415 Stock Available
-
Product Code: SKU-302746227 Stock Available
-
Product Code: MEA0621070 Stock Available
-
Product Code: MEA0620696 Stock Available
-
Product Code: MEA0606273 Stock Available
-
Product Code: MEA0520413 Stock Available
-
Product Code: MEA0520025 Stock Available
-
Product Code: ROA772647 Stock Available
-
Product Code: ROA7723024 Stock Available
-
Product Code: ROA7722916 Stock Available
-
Product Code: REDAF91508126 Stock Available
-
Product Code: REDA7BLK30 Stock Available
-
Product Code: REDA7150BLK18 Stock Available
-
Product Code: BORL21150R36 Stock Available
-
Product Code: PACMMK3716034 Stock Available
-
Product Code: PACMMK371452 Stock Available
-
Product Code: PACMMK37106596 Stock Available
-
Product Code: PACMMK37101191 Stock Available
-
Product Code: PAC242970 Stock Available
-
Product Code: PAC2428204 Stock Available
-
Product Code: PAC242549 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews