NOTEBOOK,LEFTY,1SUB,10.5"
- Snag-proof wire on right side is more comfortable for left-handed use.
- Bound on the right-hand side of the book to accommodate left-handed writers and note-takers.
- Sheets are microperforated for easy tear-out.
- Durable cover.
- StockCode: ROA13505CS
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Binding Location | Side |
| Number of Sheets | 100 |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Width | 8.5" |
| Product Name | Lefty Subject Wide Ruled Left Handed Spiral Notebook |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Red ~ Blue ~ Black Green |
| Height | 0.50" |
| Length | 10.5" |
| Features | Micro Perforated ~ Storage Pocket ~ Snag Proof ~ Smooth ~ Easy Tear ~ Coil Locked ~ Left Side Opening |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Lefties, rejoice! Take notes with ease using Roaring Spring Notebooks. Founded in 1887 by D.M. Bare, Roaring Spring Paper Products has been an integral part of the Roaring Spring community for more than 130 years. Employing over 200 people, the company prides itself on remaining a family-owned, American small business. We understand the challenges left-handed writers face, which is why we offer notebooks specifically designed for you! Featuring a comfortable right-side spiral bound construction that won't smudge your writing, these notebooks will match your style. Ruled, 15# white paper with a red margin line for easy organization. The micro-perforated sheets ensure clean and easy tear-out, and the durable laminated covers offer added protection for your notes. Roaring Spring Lefty Notebooks are the perfect companion for left-handed writers of all ages!
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: SKU-305910148 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059095Out of Stock
-
Product Code: SKU-3059094Out of Stock
-
Product Code: SKU-305909251 Stock Available
-
Product Code: SKU-305909161 Stock Available
-
Product Code: SKU-305909090 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059089Out of Stock
-
Product Code: SKU-3037366173 Stock Available
-
Product Code: MEA0620864 Stock Available
-
Product Code: MEA0606273 Stock Available
-
Product Code: REDAF91508126 Stock Available