31% Off
‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Composition Book
Ships in 10-14 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Center-sewn and tape bound construction.
- Perfect for note-taking.
- Inside of covers is printed with class schedule and other useful information.
- Printed in the traditional marble pattern.
$264.16
LIST: $381.05
Product Details
General Information
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Number of Sheets | 80 |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Width | 7.9" |
| Product Name | Composition Book |
| Height | 0.50" |
| Length | 10.3" |
| Features | Permanent Bind ~ Class Schedule ~ Durable Cover ~ Stiff-back ~ Stiff-cover ~ Hard Cover ~ Heavyweight Sheet |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 20 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Black Marble |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Unleash your creativity in this premium composition book! This notebook boasts durable, permanently bound construction to keep your ideas secure. The smooth, plain 15 lb paper is perfect for all your writing needs, from detailed notes to creative sketches. The classic hard cover features attractive styling, offering a touch of personality. Each book provides ample space for all your thoughts and ideas.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: TOP25280466 Stock Available
-
Product Code: SPR83253BD84 Stock Available
-
Product Code: ROA77480CSOut of Stock
-
Product Code: ROA77293CSOut of Stock
-
Product Code: ROA20198CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13367CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13364CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11376CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11295CSOut of Stock
-
Product Code: ROA10322CSOut of Stock
-
Product Code: ROA10034CSOut of Stock
-
Product Code: ROA10021CSOut of Stock
-
Product Code: MEA7245651 Stock Available
-
Product Code: ROA13361Out of Stock
-
Product Code: ROA77479Out of Stock
-
Product Code: ROA7722269 Stock Available
-
Product Code: ROA77340143 Stock Available
-
Product Code: ROA77333657 Stock Available
-
Product Code: ROA77308250 Stock Available
-
Product Code: ROA772647 Stock Available
-
Product Code: ROA7726094 Stock Available
-
Product Code: REDA7150BLK18 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ROA97227CSOut of Stock
-
Product Code: ROA97226CSOut of Stock
-
Product Code: ROA77480CSOut of Stock
-
Product Code: ROA14016CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13506CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13505CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13098CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11384CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11354CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11097CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11085CSOut of Stock
-
Product Code: ROA77479Out of Stock
-
Product Code: ROA772647 Stock Available
-
Product Code: REDAF91508126 Stock Available
Reviews
No Reviews