32% Off
‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Genesis 5-Subject Notebook
Ships in 6-10 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Double storage pocket under front cover.
- Durable poly covers with sturdy, stiff back.
- Wire ends are coil-locked for snag-proof performance.
- Smooth paper for neat notes.
$283.75
LIST: $414.86
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Number of Sheets | 200 |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Product Name | Genesis 5-Subject Notebook |
| Width | 9" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Cover Color | Black ~ Burgundy ~ Teal ~ Blue |
| Country of Origin | United States |
| Height | 0.75" |
| Length | 11" |
| Features | Hole-punched ~ Micro Perforated ~ Tear Resistant ~ Divider ~ Durable Cover ~ Heavy Duty Cover ~ Class Schedule ~ Chipboard Backing ~ Smooth |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Enjoy smooth 15-lb writing paper that is college-ruled with a red margin line to keep your notes neat and clean. Sheets are micro-perforated for easy and clean tear-out to 11" x 8.5". Covers are produced from durable 19-pt poly. The back cover is a heavy-duty 50-pt chipboard. One double storage pocket is located under the front cover for easy storage of papers. Wire ends are coil-locked for snag-proof performance.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: UNV20930Out of Stock
-
Product Code: SPR83255BD3 Stock Available
-
Product Code: SPR8325515 Stock Available
-
Product Code: SPR8325254 Stock Available
-
Product Code: SPR832512077 Stock Available
-
Product Code: ROA97227CSOut of Stock
-
Product Code: ROA97226CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13507CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13506CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13505CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13364CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13098CSOut of Stock
-
Product Code: ROA12511CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11384CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11354CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11295CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11197CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11097CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11085CSOut of Stock
-
Product Code: ROA10359CSOut of Stock
-
Product Code: MEA7245649 Stock Available
-
Product Code: MEA09902175 Stock Available
-
Product Code: ROA77479Out of Stock
-
Product Code: RED33360112 Stock Available
-
Product Code: PAC242772 Stock Available
-
Product Code: PAC2426120 Stock Available
-
Product Code: MEA09120Out of Stock
-
Product Code: MEA05514192 Stock Available
-
Product Code: MEA720577 Stock Available
-
Product Code: MEA09920236 Stock Available
-
Product Code: MEA09910CT496 Stock Available
-
Product Code: MEA099105978 Stock Available
-
Product Code: MEA0520413 Stock Available
-
Product Code: MEA0520025 Stock Available
-
Product Code: ROA772647 Stock Available
-
Product Code: ROA77230Out of Stock
-
Product Code: ROA7722916 Stock Available
-
Product Code: REDAF91508126 Stock Available
-
Product Code: REDA7150BLK18 Stock Available
-
Product Code: PACMMK3716034 Stock Available
-
Product Code: PACMMK371452 Stock Available
-
Product Code: PACMMK37101239 Stock Available
-
Product Code: PAC2428Out of Stock
-
Product Code: PAC242549 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ROA95284CSOut of Stock
-
Product Code: ROA20198CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13507CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13506CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13505CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13367CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13364CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13098CSOut of Stock
-
Product Code: ROA10021CSOut of Stock
-
Product Code: ROA10004CSOut of Stock
Reviews
No Reviews