Roaring Spring Lefty 1 Subject College Ruled Left Handed Spiral Notebook
- Sheets are microperforated for easy tear-out.
- Snag-proof wire on right side is more comfortable for left-handed use.
- Bound on the right-hand side of the book to accommodate left-handed writers and note-takers.
- Durable cover.
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Binding Location | Side |
| Number of Sheets | 80 |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Width | 5" |
| Product Name | Lefty 1 Subject College Ruled Left Handed Spiral Notebook |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Red ~ Blue ~ Black Green |
| Height | 0.30" |
| Length | 8" |
| Features | Smooth ~ Easy Tear ~ Coil Locked ~ Left Side Opening ~ Micro Perforated ~ Storage Pocket |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Lefties, rejoice! Take notes with ease using Roaring Spring Notebooks. Founded in 1887 by D.M. Bare, Roaring Spring Paper Products has been an integral part of the Roaring Spring community for more than 130 years. Employing over 200 people, the company prides itself on remaining a family-owned, American small business. We understand the challenges left-handed writers face, which is why we offer notebooks specifically designed for you! Featuring a comfortable right-side spiral bound construction that won't smudge your writing, these notebooks will match your style. Ruled, 15# white paper with a red margin line for easy organization. The micro-perforated sheets ensure clean and easy tear-out, and the durable laminated covers offer added protection for your notes. Roaring Spring Lefty Notebooks are the perfect companion for left-handed writers of all ages!
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ROA13506CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13505CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13367CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13364CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13098CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11376CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11354CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11295CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11097CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11085CSOut of Stock
-
Product Code: MEA7245649 Stock Available
-
Product Code: REDAF91508126 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: SPR83253BD76 Stock Available
-
Product Code: ROA13506CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13098CSOut of Stock
-
Product Code: ROA12511CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11384CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11295CSOut of Stock
-
Product Code: ROA10359CSOut of Stock
-
Product Code: ROA77479Out of Stock
-
Product Code: ROA77230Out of Stock