31% Off
‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Poly Flex Comp Book
Ships in 6-10 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Pages are center-sewn and tapebound to permanently bind them.
- Smooth, 15 lb paper for neater notes.
- Flexible poly cover.
- Great for your backpack.
$147.96
LIST: $213.41
Product Details
General Information
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Number of Sheets | 70 |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Width | 7.5" |
| Product Name | Poly Flex Comp Book |
| Height | 0.33" |
| Length | 9.8" |
| Features | Hard Cover ~ Permanent Bind ~ Flexible Cover ~ Durable Cover ~ Tear Proof |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Cover Color | Black ~ Burgundy ~ Teal ~ Blue |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth 15# writing paper with blue lines and a red margin line. Cover is durable, flexible 12-pt poly (great for backpacks!). Each book is produced with center-sewn and tape bound construction, not designed for sheet tear-out.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ROA97227CSOut of Stock
-
Product Code: ROA97226CSOut of Stock
-
Product Code: ROA97225CSOut of Stock
-
Product Code: ROA77293CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13367CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13364CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13098CSOut of Stock
-
Product Code: ROA12511CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11384CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11376CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11354CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11295CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11097CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11085CSOut of Stock
-
Product Code: ROA10034CSOut of Stock
-
Product Code: MEA7245649 Stock Available
-
Product Code: ROA77340143 Stock Available
-
Product Code: ROA77333657 Stock Available
-
Product Code: ROA77308250 Stock Available
-
Product Code: ROA7726094 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ROA97227CSOut of Stock
-
Product Code: ROA97225CSOut of Stock
-
Product Code: ROA20198CSOut of Stock
-
Product Code: ROA12102CSOut of Stock
-
Product Code: ROA10322CSOut of Stock
-
Product Code: ROA10034CSOut of Stock
-
Product Code: ROA10021CSOut of Stock
-
Product Code: ROA7722269 Stock Available
-
Product Code: ROA772647 Stock Available
-
Product Code: ROA77230Out of Stock
Reviews
No Reviews