34% Off
‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Grade School Ruled Marble Hard Cover Composition Book
Ships in 6-10 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Grade school composition book has skip line ruling.
- Marbled cover with a generously sized front-cover labeling form.
- The back-to-school basic for students of all ages.
- Center sewn binding.
- High-quality, ruled paper makes note taking easy.
$326.54
LIST: $495.22
Product Details
General Information
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Number of Sheets | 80 |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
| Width | 7.5" |
| Product Name | Grade School Ruled Marble Hard Cover Composition Book |
| Height | 0.33" |
| Length | 9.8" |
| Features | Hard Cover ~ Durable Cover ~ Smooth ~ Class Schedule ~ Stiff-back ~ Permanent Bind ~ Skip-Line Ruling ~ Stiff-cover |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Green Marble |
| Basis Weight | 15 lb |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Nurture young minds with fun and functional composition books! Trusted for over 130 years, these permanently bound composition books are the perfect companion for young learners. Each book features high-quality, 15# paper with kid-friendly ruled lines to encourage proper penmanship development and to match your child's age and writing ability. The center-sewn and tape bound construction ensures their notes stay secure throughout the school year. These composition books are a great way to encourage creativity and develop essential writing skills!
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: TOP25280461 Stock Available
-
Product Code: ROA97227CSOut of Stock
-
Product Code: ROA97226CSOut of Stock
-
Product Code: ROA77293CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13367CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13364CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13098CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11384CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11376CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11354CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11295CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11097CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11085CSOut of Stock
-
Product Code: MEA7245649 Stock Available
-
Product Code: ROA7792067 Stock Available
-
Product Code: ROA7722916 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: UNV20930Out of Stock
-
Product Code: ROA77293CSOut of Stock
-
Product Code: ROA20198CSOut of Stock
-
Product Code: ROA10322CSOut of Stock
-
Product Code: ROA10034CSOut of Stock
-
Product Code: ROA10021CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13361Out of Stock
-
Product Code: ROA7750129 Stock Available
-
Product Code: ROA7722269 Stock Available
-
Product Code: ROA77922860 Stock Available
-
Product Code: ROA7792171 Stock Available
-
Product Code: ROA7792067 Stock Available
-
Product Code: ROA77340143 Stock Available
-
Product Code: ROA77333657 Stock Available
-
Product Code: ROA77332269 Stock Available
-
Product Code: ROA77308250 Stock Available
-
Product Code: ROA772647 Stock Available
-
Product Code: ROA7726094 Stock Available
Reviews
No Reviews