34% Off
‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Wirebound Composition Book
Ships in 6-10 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Perforated so you can easily tear out.
- Smooth, heavyweight paper that works great with porous pens.
- Your favorite composition book but better with black wire binding so your pages lie flat.
- Snag-proof performance with coil-locked wire binding.
$231.40
LIST: $351.59
Product Details
General Information
| Number of Sheets | 70 |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Height | 0.30" |
| Length | 9.8" |
| Features | Perforated ~ Heavyweight Sheet ~ Snag Proof |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 20 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Black Marble |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Product Name | Wirebound Composition Book |
| Width | 7.5" |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
The Roaring Spring Signature Collection includes premium features such as rounded corners, lay flat design, and heavy weight perforated paper. Record your notes in this special spiral wire bound composition book. Paper is premium 20# writing paper. Pages are micro perforated for clean and easy tear outs. Cover is printed in the traditional black marble pattern.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ROA97227CSOut of Stock
-
Product Code: ROA97226CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13098CSOut of Stock
-
Product Code: ROA12511CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11384CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11354CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11097CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11085CSOut of Stock
-
Product Code: MEA7245649 Stock Available
-
Product Code: ROA77922860 Stock Available
-
Product Code: ROA7792171 Stock Available
-
Product Code: ROA77332269 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: UNV20930Out of Stock
-
Product Code: SPR832512077 Stock Available
-
Product Code: ROA97225CSOut of Stock
-
Product Code: ROA77293CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11354CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11295CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11085CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11015CSOut of Stock
-
Product Code: ROA10322CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13361Out of Stock
-
Product Code: ROA7750129 Stock Available
-
Product Code: ROA77333657 Stock Available
-
Product Code: ROA77308250 Stock Available
-
Product Code: ROA772647 Stock Available
-
Product Code: ROA7726094 Stock Available
-
Product Code: ROA7722916 Stock Available
-
Product Code: PACMMK37101239 Stock Available
Reviews
No Reviews