23% Off
‹ Prev
Next ›
Grade School Ruled Composition Book, 9-3/4 X 7-3/4, Red Cover, 50 Pages
860 Stock Available
- Grade school composition book has skip line ruling.
- The back-to-school basic for students of all ages.
- High-quality, ruled paper makes note taking easy.
- Marbled cover with a generously sized front-cover labeling form.
- Center sewn binding.
$4.74
LIST: $6.17
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Grade Three Ruling |
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Number of Sheets | 50 |
| Product Name | Grade School Ruled Marble Flexible Cover Composition Book |
| Width | 7.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Cover Color | Red Marble |
| Height | 0.25" |
| Length | 9.8" |
| Features | Flexible Cover ~ Portable |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Primary grade composition book includes skip line ruling and a sewn, flexible, color-coded cover. Composition book contains 50 sheets.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SKU-3059099246 Stock Available
-
Product Code: MEA450048616 Stock Available
-
Product Code: MEA84002968 Stock Available
-
Product Code: SKU-3268978590 Stock Available
-
Product Code: ROA7722269 Stock Available
-
Product Code: ROA7792171 Stock Available
-
Product Code: ROA7792067 Stock Available
-
Product Code: ROA77340143 Stock Available
-
Product Code: ROA77332269 Stock Available
-
Product Code: ROA7726094 Stock Available
-
Product Code: ROA7723024 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: TOP65031Out of Stock
-
Product Code: TOP65000956 Stock Available
-
Product Code: TOP637956 Stock Available
-
Product Code: TOP2533255 Stock Available
-
Product Code: TOP2533034 Stock Available
-
Product Code: TOP2523255 Stock Available
-
Product Code: SKU-30416833856 Stock Available
-
Product Code: ROA77505Out of Stock
-
Product Code: ROA7750129 Stock Available
-
Product Code: ROA77475Out of Stock
-
Product Code: ROA7722269 Stock Available
-
Product Code: MEA06622336 Stock Available
-
Product Code: MEA055125619 Stock Available
-
Product Code: JDKE6700824 Stock Available
-
Product Code: SKU-302746227 Stock Available
-
Product Code: SKU-3027433466 Stock Available
-
Product Code: SKU-3027432878 Stock Available
-
Product Code: MEA055105281 Stock Available
-
Product Code: ROA7792171 Stock Available
-
Product Code: ROA77333657 Stock Available
-
Product Code: ROA77332269 Stock Available
-
Product Code: ROA77308250 Stock Available
-
Product Code: ROA7723024 Stock Available
-
Product Code: ROA7722916 Stock Available
-
Product Code: ROA77227Out of Stock
Reviews
No Reviews