19% Off
‹ Prev
Next ›
Composition Book,Wide Rule,9-3/4"x7-1/2",100SH,Asst. Marble
16 Stock Available
- Sold as an each - single composition book
- Dimensions: 9.75" x 7.5" 100 Sheets/200 Pages
- Hard cover composition notebook, center sewn with tape binding
- Wide ruled with margin 15# white paper
$6.03
LIST: $7.48
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Number of Sheets | 100 |
| Product Name | Wide Ruled Hard Cover Composition Book |
| Width | 7.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Cover Color | Green ~ Red ~ Blue ~ Purple Marble |
| Height | 0.50" |
| Length | 9.8" |
| Features | Hard Cover ~ Class Schedule |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth 15lb writing paper with wide ruled blue lines and a red margin line. Covers are a hard white board that are printed in the traditional marble pattern in 4 assorted colors (no color choice). Inside of covers is printed with class schedule and other useful information. Each book is produced with center-sewn and tape bound construction, not designed for sheet tear-out. Sheet size is 9.75" x 7.5" and there are 100 sheets per book. Proudly made in USA! Sold as 1 book in assorted colors (no color choice).
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SKU-3059096Out of Stock
-
Product Code: SKU-3059095Out of Stock
-
Product Code: SKU-3059094Out of Stock
-
Product Code: SKU-3059093Out of Stock
-
Product Code: SKU-305909251 Stock Available
-
Product Code: SKU-305909161 Stock Available
-
Product Code: SKU-305909090 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059089Out of Stock
-
Product Code: SKU-302892975 Stock Available
-
Product Code: ROA77332269 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: SKU-30450813 Stock Available
-
Product Code: TOP6385959 Stock Available
-
Product Code: ROA77475Out of Stock
-
Product Code: ROA7722269 Stock Available
-
Product Code: MEA06900373 Stock Available
-
Product Code: MEA0520619 Stock Available
-
Product Code: ROA77922860 Stock Available
-
Product Code: ROA7792171 Stock Available
-
Product Code: ROA7792067 Stock Available
-
Product Code: ROA7726094 Stock Available
-
Product Code: ROA77227Out of Stock
Reviews
No Reviews