34% Off
‹ Prev
Next ›
WB COMP BOOK, COLLEGE
Ships in 6-10 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Perforated so you can easily tear out.
- Smooth, heavyweight paper that works great with porous pens.
- Your favorite composition book but better with black wire binding so your pages lie flat.
- Snag-proof performance with coil-locked wire binding.
- StockCode: ROA10111CS
$231.40
LIST: $351.59
Product Details
General Information
| Number of Sheets | 70 |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Height | 0.30" |
| Length | 9.8" |
| Features | Perforated ~ Heavyweight Sheet ~ Snag Proof |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 20 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Black Marble |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Product Name | Wirebound Composition Book |
| Width | 7.5" |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
The Roaring Spring Signature Collection includes premium features such as rounded corners, lay flat design, and heavy weight perforated paper. Record your notes in this special spiral wire bound composition book. Paper is premium 20# writing paper. Pages are micro perforated for clean and easy tear outs. Cover is printed in the traditional black marble pattern.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SKU-3059096Out of Stock
-
Product Code: SKU-3059095Out of Stock
-
Product Code: SKU-3059094Out of Stock
-
Product Code: SKU-3059093Out of Stock
-
Product Code: SKU-305909251 Stock Available
-
Product Code: SKU-305909161 Stock Available
-
Product Code: SKU-305909090 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059089Out of Stock
-
Product Code: SKU-305908824 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059087Out of Stock
-
Product Code: SKU-3045432Out of Stock
-
Product Code: SKU-3045428Out of Stock
-
Product Code: SKU-30450813 Stock Available
-
Product Code: MEA450048616 Stock Available
-
Product Code: MEA84002968 Stock Available
-
Product Code: ROA77505Out of Stock
-
Product Code: ROA77922860 Stock Available
-
Product Code: ROA7792171 Stock Available
-
Product Code: ROA77332269 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: SKU-304502981 Stock Available
-
Product Code: SKU-3045028Out of Stock
-
Product Code: SKU-3045027398 Stock Available
-
Product Code: SKU-3045026Out of Stock
-
Product Code: TOP6397812 Stock Available
-
Product Code: SKU-30289242077 Stock Available
-
Product Code: ROA13361Out of Stock
-
Product Code: ROA77505Out of Stock
-
Product Code: ROA7750129 Stock Available
-
Product Code: ROA77333657 Stock Available
-
Product Code: ROA77308250 Stock Available
-
Product Code: ROA772647 Stock Available
-
Product Code: ROA7726094 Stock Available
-
Product Code: ROA7722916 Stock Available
-
Product Code: PACMMK37106596 Stock Available
-
Product Code: PACMMK37101191 Stock Available
Reviews
No Reviews