29% Off
‹ Prev
Next ›
Composition Book,Wide Ruled,7"x8-1/2",48 Sheets,Manila Cover
250 Stock Available
- Plain, flexible tagboard cover with square corners.
$2.99
LIST: $4.21
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Number of Sheets | 48 |
| Product Name | Wide Ruled Flexible Cover Composition Book |
| Width | 7" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Cover Color | Manila |
| Country of Origin | India |
| Height | 0.25" |
| Length | 8.5" |
| Features | Flexible Cover ~ Portable ~ Smooth |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Business Notebooks & Journals |
Description
Plain cover composition book contains 48 sheets of legal/wide-ruled paper with no margin. Ideal for notes. Recyclable book features a flexible cover and center-sewn construction.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SKU-305910148 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059099246 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059096Out of Stock
-
Product Code: SKU-3059095Out of Stock
-
Product Code: SKU-3059094Out of Stock
-
Product Code: SKU-3059093Out of Stock
-
Product Code: SKU-305909251 Stock Available
-
Product Code: SKU-305909161 Stock Available
-
Product Code: SKU-305909090 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059089Out of Stock
-
Product Code: SKU-305908824 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059087Out of Stock
-
Product Code: MEA450048616 Stock Available
-
Product Code: MEA84002968 Stock Available
-
Product Code: SKU-3268978590 Stock Available
-
Product Code: ROA77505Out of Stock
-
Product Code: ROA7750129 Stock Available
-
Product Code: ROA77475Out of Stock
-
Product Code: ROA77333657 Stock Available
-
Product Code: ROA77227Out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: TOP25280466 Stock Available
-
Product Code: ROA13361Out of Stock
-
Product Code: ROA77475Out of Stock
-
Product Code: ROA7722269 Stock Available
-
Product Code: ROA77922860 Stock Available
-
Product Code: ROA7792171 Stock Available
-
Product Code: ROA7751745 Stock Available
-
Product Code: ROA775124 Stock Available
-
Product Code: ROA77340143 Stock Available
-
Product Code: ROA77333657 Stock Available
-
Product Code: ROA77332269 Stock Available
-
Product Code: ROA772647 Stock Available
-
Product Code: ROA7726094 Stock Available
-
Product Code: ROA7723024 Stock Available
Reviews
No Reviews