20% Off
‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Wide Ruled Flexible Cover Composition Book
143 Stock Available
- Plain, flexible tagboard cover.
- Book features square corners.
- Wide Ruled.
- Center-sewn and tapebound for extra durability.
- Designed for easy note taking.
$1.97
LIST: $2.45
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Location | Side |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Number of Sheets | 20 |
| Product Name | Wide Ruled Flexible Cover Composition Book |
| Width | 7" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Manila |
| Height | 0.13" |
| Length | 8.5" |
| Features | Unpunched ~ Flexible Cover ~ Nonperforated ~ Portable |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Founded in 1887 by D.M. Bare, Roaring Spring Paper Products has been an integral part of the Roaring Spring community for more that 130 years. Employing over 200 people, the company prides itself on remaining a family-owned, American small business. Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth 15# writing paper with wide ruled blue lines. There is no margin line. Covers are a 7-pt tagboard. Each book is produced with center-sewn and tape bound construction, not designed for sheet tear-out.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: ROA97226CSOut of Stock
-
Product Code: ROA97225CSOut of Stock
-
Product Code: ROA12511CSOut of Stock
-
Product Code: ROA7750129 Stock Available
-
Product Code: ROA77479Out of Stock
-
Product Code: ROA7792067 Stock Available
-
Product Code: ROA77333657 Stock Available
-
Product Code: ROA77308250 Stock Available
-
Product Code: ROA7726094 Stock Available
-
Product Code: ROA7723012 Stock Available
-
Product Code: ROA77227Out of Stock
Reviews
No Reviews