34% Off
‹ Prev
Next ›
MARBLE COMP,FLEX,BLACK,CLG
Ships in 6-10 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Permanently bound to keep pages together.
- Smooth paper for easy writing.
- Helps keep your writing neat.
- Flexible cover with space to write your name for quick reference.
- StockCode: ROA77481CS
$328.47
LIST: $496.60
Product Details
General Information
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Number of Sheets | 80 |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Width | 7.9" |
| Product Name | Flex Cover Composition Book |
| Height | 0.50" |
| Length | 10.3" |
| Features | Permanent Bind ~ Class Schedule ~ Flexible Cover |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Black Marble |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth 15# writing paper with blue lines and a red margin line. Covers are a flexible white board (great for backpacks!) that are printed in the traditional marble pattern. Each book is produced with center-sewn and tape bound construction, not designed for sheet tear-out.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: TOP25280466 Stock Available
-
Product Code: SPR832503856 Stock Available
-
Product Code: ROA77479Out of Stock
-
Product Code: MEA06900373 Stock Available
-
Product Code: MEA055125619 Stock Available
-
Product Code: ROA7792067 Stock Available
-
Product Code: ROA77333657 Stock Available
-
Product Code: ROA77308250 Stock Available
-
Product Code: ROA772647 Stock Available
-
Product Code: ROA7726094 Stock Available
-
Product Code: ROA7722916 Stock Available
-
Product Code: PACMMK37101191 Stock Available
Reviews
No Reviews