29% Off
‹ Prev
Next ›
Roaring Spring EnviroNotes Earthtone 2-Subject Notebook
Ships in 6-10 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- College-ruled with margins making it ideal for note-taking.
- Smooth, white, writing paper.
- Paper is produced with from Sugarcane fiber, a sustainable post-agricultural paper.
- Wire ends are coil-locked for snag-proof performance.
$329.26
LIST: $465.82
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Number of Sheets | 100 |
| Product Name | EnviroNotes Earthtone 2-Subject Notebook |
| Width | 9" |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 7% |
| Basis Weight | 20 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Dark Red ~ Black ~ Dark Blue ~ Green |
| Height | 0.38" |
| Length | 11" |
| Features | Storage Pocket ~ Chipboard Backing ~ Easy Tear ~ Coil Locked ~ Heavy Duty Cover ~ Smooth ~ Micro Perforated ~ Snag Proof ~ Hole-punched |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Environotes wirebound notebook. Smooth, white, writing paper is college ruled with a red margin line. Paper is produced from Sugarcane fiber, a sustainable post-agricultural paper. Paper is high-performance 20 lb allowing writing on both sides. Covers are produced from high-recycled content 25-point Reprise board. Wire ends are coil-locked for snag-proof performance.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SPR83253BD84 Stock Available
-
Product Code: ROA97227CSOut of Stock
-
Product Code: ROA97226CSOut of Stock
-
Product Code: ROA97225CSOut of Stock
-
Product Code: ROA77480CSOut of Stock
-
Product Code: ROA20198CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13507CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13367CSOut of Stock
-
Product Code: ROA12511CSOut of Stock
-
Product Code: ROA10034CSOut of Stock
-
Product Code: ROA10021CSOut of Stock
-
Product Code: ROA77479Out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: ROA11384CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11376CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11295CSOut of Stock
-
Product Code: ROA10359CSOut of Stock
-
Product Code: ROA10021CSOut of Stock
-
Product Code: ROA10004CSOut of Stock
-
Product Code: MEA7245651 Stock Available
-
Product Code: REDA7150BLK18 Stock Available
Reviews
No Reviews