30% Off
‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Unruled Hard Cover Composition Book
94 Stock Available
- Sold as an each - single composition book
- Dimensions: 9.75" x 7.5" 50 Sheets/100 Pages
- Hard cover composition notebook, center sewn with tape binding
- Unruled plain 15# white paper
- Made in the USA
$4.40
LIST: $6.31
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Plain |
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Number of Sheets | 50 |
| Product Name | Unruled Hard Cover Composition Book |
| Width | 7.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Black Marble |
| Height | 0.25" |
| Length | 9.8" |
| Features | Hard Cover ~ Durable Cover ~ Class Schedule |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth 15# writing paper that is plain-no ruled lines of any kind. Great for sketches! Covers are a hard white board that are printed in the traditional black marble pattern. Inside of covers is printed with class schedule and other useful information. Each book is produced with center-sewn and tape bound construction, not designed for sheet tear-out. Sheet size is 9.75" x 7.5" and there are 50 sheets per book. Proudly made in USA!
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: MEA450048616 Stock Available
-
Product Code: MEA84002968 Stock Available
-
Product Code: SKU-3268978590 Stock Available
-
Product Code: ROA7722269 Stock Available
-
Product Code: ROA77922860 Stock Available
-
Product Code: ROA7792171 Stock Available
-
Product Code: ROA7792067 Stock Available
-
Product Code: ROA77340143 Stock Available
-
Product Code: ROA77332269 Stock Available
-
Product Code: ROA7723024 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: UNV20930Out of Stock
-
Product Code: TOP25280466 Stock Available
-
Product Code: ROA13361Out of Stock
-
Product Code: ROA77505Out of Stock
-
Product Code: ROA7750129 Stock Available
-
Product Code: ROA77475Out of Stock
-
Product Code: ROA7792067 Stock Available
-
Product Code: ROA77340143 Stock Available
-
Product Code: ROA77333657 Stock Available
-
Product Code: ROA77332269 Stock Available
-
Product Code: ROA77308250 Stock Available
-
Product Code: ROA7722916 Stock Available
-
Product Code: ROA77227Out of Stock
Reviews
No Reviews