31% Off
‹ Prev
Next ›
COMP BOOK,POLY CVR,WIDE
Ships in 6-10 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Pages are center-sewn and tapebound to permanently bind them.
- Smooth, 15 lb paper for neater notes.
- Flexible poly cover.
- Great for your backpack.
- StockCode: ROA77290CS
$147.96
LIST: $213.41
Product Details
General Information
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Number of Sheets | 70 |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Width | 7.5" |
| Product Name | Poly Flex Comp Book |
| Height | 0.33" |
| Length | 9.8" |
| Features | Hard Cover ~ Permanent Bind ~ Flexible Cover ~ Durable Cover ~ Tear Proof |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Cover Color | Black ~ Burgundy ~ Teal ~ Blue |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth 15# writing paper with blue lines and a red margin line. Cover is durable, flexible 12-pt poly (great for backpacks!). Each book is produced with center-sewn and tape bound construction, not designed for sheet tear-out.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SKU-3059096Out of Stock
-
Product Code: SKU-3059095Out of Stock
-
Product Code: SKU-3059094Out of Stock
-
Product Code: SKU-3059093Out of Stock
-
Product Code: SKU-305909251 Stock Available
-
Product Code: SKU-305909161 Stock Available
-
Product Code: SKU-305909090 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059089Out of Stock
-
Product Code: SKU-305908824 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059087Out of Stock
-
Product Code: SKU-30450813 Stock Available
-
Product Code: TOP6397812 Stock Available
-
Product Code: MEA450048616 Stock Available
-
Product Code: MEA84002968 Stock Available
-
Product Code: ROA77340143 Stock Available
-
Product Code: ROA77333657 Stock Available
-
Product Code: ROA77308250 Stock Available
-
Product Code: ROA7726094 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: TOP7410956 Stock Available
-
Product Code: OXF25400138 Stock Available
-
Product Code: TOP2080135 Stock Available
-
Product Code: SKU-348829147 Stock Available
-
Product Code: SKU-3165161672 Stock Available
-
Product Code: ROA7722269 Stock Available
-
Product Code: ROA772647 Stock Available
-
Product Code: ROA7723024 Stock Available
-
Product Code: SKU-30161884 Stock Available
Reviews
No Reviews