34% Off
‹ Prev
Next ›
COMP BOOK,POLY CVR,COLLEGE
Ships in 6-10 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Pages are center-sewn and tapebound to permanently bind them.
- Flexible poly cover.
- Great for your backpack.
- Smooth, 15 lb paper for neater notes.
- StockCode: ROA77293CS
$140.85
LIST: $213.18
Product Details
General Information
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Number of Sheets | 70 |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Product Name | College Ruled Flexible Poly Cover Composition Book |
| Width | 7.5" |
| Height | 0.33" |
| Length | 9.8" |
| Features | Hard Cover ~ Permanent Bind ~ Flexible Cover ~ Durable Cover |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Black ~ Burgundy ~ Teal ~ Blue |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth 15# writing paper with blue lines and a red margin line. Cover is durable, flexible 12-pt poly (great for backpacks!). Each book is produced with center-sewn and tape bound construction, not designed for sheet tear-out.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: UNV20930Out of Stock
-
Product Code: SPR832512077 Stock Available
-
Product Code: ROA13361Out of Stock
-
Product Code: JDKE6700824 Stock Available
-
Product Code: ROA77333657 Stock Available
-
Product Code: ROA77308250 Stock Available
-
Product Code: ROA772647 Stock Available
-
Product Code: ROA7726094 Stock Available
-
Product Code: ROA7722916 Stock Available
-
Product Code: PACMMK37101191 Stock Available
Reviews
No Reviews