30% Off
‹ Prev
Next ›
Stitched Composition Book, Legal Rule, 8 X 10-1/2, We, 48 Pages
29 Stock Available
- Stitched-cover composition book has wide (11/32") ruled pages.
- Plain, flexible tagboard cover with square corners.
$4.45
LIST: $6.37
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Number of Sheets | 48 |
| Product Name | Wide Ruled Flexible Cover Composition Book |
| Width | 8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Cover Color | Blue |
| Country of Origin | United States |
| Height | 0.25" |
| Length | 10.5" |
| Features | Flexible Cover ~ Portable |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth, 15 lb. writing paper with wide-ruled blue lines and a red margin line. Covers are a 7 point blue tag. Each book is produced with center-sewn and tape-bound construction - not designed for sheet tear-out. Sheet size is 10-1/2" x 8". Each book contains 48 sheets.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SKU-3059099246 Stock Available
-
Product Code: MEA450048616 Stock Available
-
Product Code: MEA84002968 Stock Available
-
Product Code: SKU-3268978590 Stock Available
-
Product Code: ROA77505Out of Stock
-
Product Code: ROA77475Out of Stock
-
Product Code: ROA77333657 Stock Available
-
Product Code: ROA77308250 Stock Available
-
Product Code: ROA77227Out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: TOP65000956 Stock Available
-
Product Code: TOP2533255 Stock Available
-
Product Code: TOP2533034 Stock Available
-
Product Code: TOP2523255 Stock Available
-
Product Code: SKU-30416833856 Stock Available
-
Product Code: ROA77475Out of Stock
-
Product Code: ROA7722269 Stock Available
-
Product Code: MEA055125619 Stock Available
-
Product Code: JDKE6700824 Stock Available
-
Product Code: SKU-3027433466 Stock Available
-
Product Code: SKU-3027432878 Stock Available
-
Product Code: MEA055105281 Stock Available
-
Product Code: ROA77922860 Stock Available
-
Product Code: ROA7792171 Stock Available
-
Product Code: ROA7792067 Stock Available
-
Product Code: ROA77340143 Stock Available
-
Product Code: ROA77332269 Stock Available
-
Product Code: ROA772647 Stock Available
-
Product Code: ROA7726094 Stock Available
-
Product Code: ROA7723024 Stock Available
Reviews
No Reviews