NOTEBOOK,LEFTY,3SUB,11"
- Bound on the right-hand side of the book to accommodate left-handed writers and note-takers.
- Durable cover.
- Snag-proof wire on right side is more comfortable for left-handed use.
- Sheets are microperforated for easy tear-out.
- StockCode: ROA13506CS
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Binding Location | Side |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Number of Sheets | 120 |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Product Name | Lefty 3 Subject College Ruled Left Handed Spiral Notebook |
| Width | 9" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Cover Color | Red ~ Blue ~ Black Green |
| Country of Origin | United States |
| Height | 0.55" |
| Length | 11" |
| Features | Micro Perforated ~ Storage Pocket ~ Snag Proof ~ Smooth ~ Easy Tear ~ Coil Locked |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Lefties, rejoice! Take notes with ease using Roaring Spring Notebooks. Founded in 1887 by D.M. Bare, Roaring Spring Paper Products has been an integral part of the Roaring Spring community for more than 130 years. Employing over 200 people, the company prides itself on remaining a family-owned, American small business. We understand the challenges left-handed writers face, which is why we offer notebooks specifically designed for you! Featuring a comfortable right-side spiral bound construction that won't smudge your writing, these notebooks will match your style. Ruled, 15# white paper with a red margin line for easy organization. The micro-perforated sheets ensure clean and easy tear-out, and the durable laminated covers offer added protection for your notes. Roaring Spring Lefty Notebooks are the perfect companion for left-handed writers of all ages!
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: UNV20930Out of Stock
-
Product Code: SKU-348829147 Stock Available
-
Product Code: PAC243452 Stock Available
-
Product Code: PAC242772 Stock Available
-
Product Code: PAC2426120 Stock Available
-
Product Code: SKU-3037378Out of Stock
-
Product Code: MEA06622330 Stock Available
-
Product Code: MEA05514192 Stock Available
-
Product Code: MEA720578 Stock Available
-
Product Code: MEA09920236 Stock Available
-
Product Code: MEA09910CT307 Stock Available
-
Product Code: MEA099103710 Stock Available
-
Product Code: MEA0520025 Stock Available
-
Product Code: ROA772647 Stock Available
-
Product Code: ROA7723024 Stock Available
-
Product Code: ROA7722916 Stock Available
-
Product Code: REDA7150BLK18 Stock Available
-
Product Code: PACMMK3716034 Stock Available
-
Product Code: PACMMK371452 Stock Available
-
Product Code: PACMMK37101191 Stock Available
-
Product Code: PAC2428204 Stock Available
-
Product Code: PAC242549 Stock Available