34% Off
‹ Prev
Next ›
STIFF-BACK PAD,WHITE,CLGE
Ships in 6-10 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Microperforated sheets for easy removal.
- Smooth writing surface college-ruled and 3-hole punched for easy fit in 3-ring binders.
- Extra-heavy chipboard back for writing support.
- Top binding great for lefties.
- StockCode: ROA95288CS
$193.08
LIST: $291.91
Product Details
General Information
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Number of Sheets | 100 |
| Packaged Quantity | 36 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Product Name | Stiff Back Writing Pad |
| Width | 8.5" |
| Height | 0.50" |
| Length | 11.8" |
| Features | Chipboard Backing ~ Smooth ~ Hole-punched ~ Poly Wrapped ~ Micro Perforated ~ Stiff-back ~ Easy Tear |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Smooth, 15 lb writing paper has college ruled blue lines and a red margin line. Sheets are micro-perforated for EZ removal. Extra heavy 80 pt chipboard backs allow for lap usage or use as a clipboard. Stapled and taped construction. Full sheet size is 8.5" x 11.75", and tear-out size is 8.5" x 11". 3-hole punched to fit in standard 3-ring binders, and individually poly-wrapped.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SKU-3058948Out of Stock
-
Product Code: SKU-3058946Out of Stock
-
Product Code: SKU-304533149 Stock Available
-
Product Code: SKU-3045323Out of Stock
-
Product Code: SKU-304528224 Stock Available
-
Product Code: SKU-304528168 Stock Available
-
Product Code: SKU-3045280116 Stock Available
-
Product Code: TOP753516 Stock Available
-
Product Code: TOP753340 Stock Available
-
Product Code: TOP753238 Stock Available
-
Product Code: TOP7531Out of Stock
-
Product Code: TOP75235 Stock Available
-
Product Code: TOP751407 Stock Available
-
Product Code: TOP7511380 Stock Available
-
Product Code: TOP7511146 Stock Available
-
Product Code: TOP7488013 Stock Available
-
Product Code: TOP639758 Stock Available
-
Product Code: TOP6396053 Stock Available
-
Product Code: TOP6375356 Stock Available
-
Product Code: TOP6341030 Stock Available
-
Product Code: TOP6340028 Stock Available
-
Product Code: TOP631604 Stock Available
-
Product Code: TOP63150Out of Stock
-
Product Code: TOP63140Out of Stock
-
Product Code: TOP63130Out of Stock
-
Product Code: TOP631201 Stock Available
-
Product Code: TOP6309016 Stock Available
-
Product Code: TOP2081510 Stock Available
-
Product Code: TOP2081311 Stock Available
-
Product Code: TOP2081158 Stock Available
-
Product Code: TOP2036017 Stock Available
-
Product Code: TOP2030416 Stock Available
-
Product Code: TOP2020413 Stock Available
-
Product Code: TOP2017213 Stock Available
-
Product Code: TOP2017019 Stock Available
-
Product Code: TOP2015235 Stock Available
-
Product Code: TOP2002916 Stock Available
-
Product Code: TOP2001820 Stock Available
-
Product Code: TOP20011Out of Stock
-
Product Code: TOP2000427 Stock Available
-
Product Code: TOP2000211 Stock Available
-
Product Code: ROA7471210 Stock Available
-
Product Code: ROA7450146 Stock Available
-
Product Code: ROA7450080 Stock Available
-
Product Code: PAC491075 Stock Available
-
Product Code: MMM563PRL49 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews