Rubbermaid Commercial Vented Brute 32-gallon Container
Product Details
General Information
| Capacity | 32 gal |
| Product Color | Black |
| Product Name | Vented Brute 32-gallon Container |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Width | 21.9" |
| Depth | 26" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 27.3" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Brute container without lid features innovative solutions for making refuse collection and storage more efficient. Proprietary design constructed with the highest-quality material plus a UV inhibitor ensures long life in even the most extreme commercial environments. It will not fade, warp, crack or crush. Seamless construction makes cleaning the round container easier. Reinforced base is specifically engineered to be dragged over rough surfaces, extending life and overall durability, even in the toughest environments. Rounded handles make lifting and moving easier. Handles are reinforced to resist tearing or damage from even the heaviest loads. Rim features integrated rib structure to increase strength and resist crushing.
Also Consider
-
Product Code: RCP1926827CTOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS23RCOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS18RCOut of Stock
-
Product Code: RCP21319291 Stock Available
-
Product Code: RCP17797342 Stock Available
-
Product Code: HLCHLS18WRSLOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS18SSOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS18DPOOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS16STVOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS13STVOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS13SSOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS13HXOut of Stock
-
Product Code: RCP354060GYCT18 Stock Available
-
Product Code: RCP354060BKCT3 Stock Available
-
Product Code: RCP354060BGCT2 Stock Available
-
Product Code: RCP264360YLCT2 Stock Available
-
Product Code: RCP264360GYCT34 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BECT1 Stock Available
-
Product Code: RCP262000GYCTOut of Stock
-
Product Code: SKU-3683641Out of Stock
-
Product Code: RCP1956185CT1 Stock Available
-
Product Code: GJO60465CT30 Stock Available
-
Product Code: RCP1779734CTOut of Stock
-
Product Code: RCP1926827Out of Stock
-
Product Code: RCP261000WH6 Stock Available
-
Product Code: RCP264360YL11 Stock Available
-
Product Code: RCP614500BG3 Stock Available
-
Product Code: RCP614400BG8 Stock Available
-
Product Code: RCP614300BG4 Stock Available
-
Product Code: RCP354060GY74 Stock Available
-
Product Code: RCP262000GY12 Stock Available
-
Product Code: RCP18836115 Stock Available
-
Product Code: RCP18834587 Stock Available
-
Product Code: GJO60465123 Stock Available
-
Product Code: GJO1158125 Stock Available
-
Product Code: RCP9W2700GRAY21 Stock Available
-
Product Code: RCP9W2700BE24 Stock Available
-
Product Code: RCP9W2100GY4 Stock Available
-
Product Code: RCP816088BG7 Stock Available
-
Product Code: RCP356988GY12 Stock Available
-
Product Code: RCP356988BK16 Stock Available
-
Product Code: RCP356988BG11 Stock Available
-
Product Code: RCP354060BG12 Stock Available
-
Product Code: RCP264360GY140 Stock Available
-
Product Code: RCP19719683 Stock Available
-
Product Code: RCP19719562 Stock Available
-
Product Code: RCP19561856 Stock Available
-
Product Code: RCP19019924 Stock Available
-
Product Code: RCP18835635 Stock Available
-
Product Code: GJO11581CT5 Stock Available