11% Off
‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial Mobile Step-On Container - Step-on Opening - Overlapping Lid - 18 gal Capacity - Rectangular - Fire-Safe, Mobility, Puncture Resistant, Heavy Duty, Pedal Control - 26.5" Height x 19.8" Width x 16.1" Depth - Plastic - Beige - 1 Each
3 Stock Available
- Slow-close, integrated lid damper keeps odors and bacteria from escaping.
- Puncture-resistant, all-plastic construction.
- Ideal for medical waste containment.
- Quiet, heavy-duty pedal for hands-free, sanitary use.
- For indoor use.
$232.36
LIST: $259.63
Product Details
General Information
| Capacity | 18 gal |
| Product Color | Beige |
| Width | 19.8" |
| Product Name | Mobile Step-On Container |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 16.1" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 26.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
The Rubbermaid Commercial Legacy Step-On Receptacle provides sanitary waste management while the tight-fitting lid helps contain odors. The step-on foot pedal reduces contamination and improves working conditions. High-quality craftsmanship ensures containers get the job done in any environment.
Also Consider
-
Product Code: HLCHLS23RCOut of Stock
-
Product Code: RCP21319291 Stock Available
-
Product Code: RCP1867531Out of Stock
-
Product Code: RCP395800BGCTOut of Stock
-
Product Code: RCP264360YLCT2 Stock Available
-
Product Code: RCP264360GYCT34 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BECT1 Stock Available
-
Product Code: RCP263200GYCT5 Stock Available
-
Product Code: GJO60464CTOut of Stock
-
Product Code: RCP1867531CTOut of Stock
-
Product Code: RCP264360YL11 Stock Available
-
Product Code: RCP614600BG5 Stock Available
-
Product Code: RCP9W2700BE24 Stock Available
-
Product Code: RCP395800BGOut of Stock
-
Product Code: RCP19719683 Stock Available
-
Product Code: RCP19719562 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews