32% Off
‹ Prev
Next ›
HLS Commercial Rectangular Open Top Recycle Bin/Lid - Push Button Opening - 21 gal Capacity - Rectangular - Smudge Resistant, Fingerprint Proof, Easy to Clean, Recyclable - 34" Height x 10.3" Width x 16" Depth - Stainless Steel - Silver - 1 Each
Ships in 3-5 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- ATTRACTIVE RECYCLE BIN FOR HIGH-TRAFFIC AREAS
- LARGE CAPACITY ACCOMMODATES BUSY COLLECTIONS SITES
- MAY BE UTILIZED WITH TRASH BIN AND COMPOST BIN FOR FULL WASTE COLLECTION SOLUTION
- ARRANGE HORIZONTALLY OR VERTICALLY AS NEEDED
- STAINLESS STEEL FINISH IS SMUDGE-RESISTANT AND EASY TO CLEAN
- DUAL REPLACEABLE ODOR FIILTERS NEUTRALIZE ODORS
$394.58
LIST: $582.50
Product Details
General Information
| Capacity | 21 gal |
| Product Color | Silver |
| Width | 10.3" |
| Product Name | Rectangular Open Top Recycle Bin/Lid |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 16" |
| Manufacturer | HLS Commercial |
| Manufacturer Website Address | http://www.hlscommercial.com |
| Height | 34" |
Product Information
| Brand | HLS Commercial |
| Type | Waste Receptacle |
Description
21-Gallon Rectangular Open Top Recycle Bin with lid makes it easy to sort recyclables in high-traffic venues like cafeterias, lobbies, kitchens, stores and more. Included Dual AbsorbX Odor Filters neutralize odors to keep the surrounding area smelling fresh. Replace every 3 months for best results. Large-capacity design accommodates busy collection sites. Stylish, stainless steel body is fingerprint-proof and smudge-resistant so it is easy to clean. Plastic, blue recycling lid offers a versatile opening for various types of recyclables. "Recycle" is clearly printed in white to indicate bin contents.
Also Consider
-
Product Code: RCP1926827CTOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS18RCOut of Stock
-
Product Code: RCP21319291 Stock Available
-
Product Code: RCP1867531Out of Stock
-
Product Code: HLCHLS18WRSLOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS18SSOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS18DPOOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS13SSOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS13HXOut of Stock
-
Product Code: RCP395800BGCTOut of Stock
-
Product Code: RCP264360YLCT2 Stock Available
-
Product Code: RCP264360GYCT34 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BECT1 Stock Available
-
Product Code: RCP263200GYCT5 Stock Available
-
Product Code: SKU-3683641Out of Stock
-
Product Code: GJO60464CTOut of Stock
-
Product Code: RCP1926827Out of Stock
-
Product Code: RCP261000WH6 Stock Available
-
Product Code: RCP1867531CTOut of Stock
-
Product Code: RCP264360YL11 Stock Available
-
Product Code: RCP614600BG5 Stock Available
-
Product Code: RCP614500BG3 Stock Available
-
Product Code: RCP614400BG8 Stock Available
-
Product Code: RCP614300BG4 Stock Available
-
Product Code: RCP188355229 Stock Available
-
Product Code: RCP9W2700BE24 Stock Available
-
Product Code: RCP816088BG7 Stock Available
-
Product Code: RCP395800BGOut of Stock
-
Product Code: RCP19719683 Stock Available
-
Product Code: RCP19719562 Stock Available
-
Product Code: RCP18835635 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews