Rubbermaid Commercial Slim Jim 16-Gallon Vented Waste Containers - 16 gal Capacity - Rectangular - Crush Resistant, Durable, Chemical Resistant, Crush Resistant, Recyclable, Handle - 25" Height x 11" Width x 22" Depth - Black - 4 / Carton
Product Details
General Information
| Capacity | 16 gal |
| Product Color | Black |
| Width | 11" |
| Product Name | Slim Jim 16-Gallon Vented Waste Containers |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 22" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Height | 25" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
This Slim Jim container delivers the durability needed for commercial environments combined with innovation to increase worker productivity. Venting channels make removing liners up to 80 percent easier than traditional containers so the Slim Jim helps you get the job done more efficiently. They improve productivity and reduce the risk of worker injury. Integrated cinches around the rim allow quick, knot-free liner changes. Space-saving profile fits virtually anywhere. Handles at the base and rim of this 16 gallon container improve grip and control while lifting and emptying full containers. Rim with rib-strengthened design increases strength and resists crushing. Slim Jim accessories, such as recycling tops, swing lid, hinge lid and dolly (sold separately), bring you an efficient solution for collection, transportation and disposal of multi-stream waste and recyclables in tight spaces.
Also Consider
-
Product Code: HLCHLS23RCOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS18RCOut of Stock
-
Product Code: RCP21319291 Stock Available
-
Product Code: RCP1867531Out of Stock
-
Product Code: RCP17797342 Stock Available
-
Product Code: HLCHLS18WRSLOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS18SSOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS18DPOOut of Stock
-
Product Code: RCP395800BGCTOut of Stock
-
Product Code: RCP354060GYCT18 Stock Available
-
Product Code: RCP354060BKCT3 Stock Available
-
Product Code: RCP354060BGCT2 Stock Available
-
Product Code: RCP264360YLCT2 Stock Available
-
Product Code: RCP264360GYCT34 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BECT1 Stock Available
-
Product Code: RCP263200GYCT5 Stock Available
-
Product Code: RCP262000GYCTOut of Stock
-
Product Code: RCP1956185CT1 Stock Available
-
Product Code: GJO60465CT30 Stock Available
-
Product Code: GJO60464CTOut of Stock
-
Product Code: RCP1779734CTOut of Stock
-
Product Code: RCP1867531CTOut of Stock
-
Product Code: RCP264360YL11 Stock Available
-
Product Code: RCP614300BG4 Stock Available