32% Off
‹ Prev
Next ›
HLS Commercial 18 Gallon Wings Lid Sensor Trash Can
Ships in 3-5 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- 100% touch-free, sensor operated lid is hygienic
- Odor Filter absorbs trash odors
- Slim, space-saving design fits into tight spaces
- Elegant, brushed stainless steel finish is smudge-resistant and easy to clean
- Trash bag retainer ring secures bag and keeps it out of view
- Large 18 gallon capacity perfect for high traffic venues (restaurants, lobbies)
$349.46
LIST: $515.00
Product Details
General Information
| Capacity | 18 gal |
| Product Color | Gray |
| Width | 10.4" |
| Product Name | 18 Gallon Wings Lid Sensor Trash Can |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 16.3" |
| Height | 28.7" |
| Manufacturer | HLS Commercial |
| Manufacturer Website Address | http://www.hlscommercial.com |
Product Information
| Brand | HLS Commercial |
| Type | Waste Receptacle |
Description
With a touch-free, sensor-operated lid, this 18 Gallon Wings Open Lid Stainless Steel Sensor Trash Can eliminates exposure to the illness-causing bacteria that live on trash can surfaces. Slim, sensor-activated trash can has a wide opening that accommodates bulky trash. It's perfect for high-traffic venues that require quick, easy disposal. Replaceable, Natural Carbon Odor Filter absorbs and neutralizes trash odors. Elegant, brushed stainless steel finish is smudge-resistant, easy to clean and complements any setting. Included, trash bag retainer ring keeps the bag in place and out of view. Air vents at the base make trash bag removal effortless. Lid runs on four C batteries.
Also Consider
-
Product Code: RCP1926827CTOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS23RCOut of Stock
-
Product Code: RCP21319291 Stock Available
-
Product Code: RCP1867531Out of Stock
-
Product Code: HLCHLS18SSOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS13SSOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS13HXOut of Stock
-
Product Code: RCP395800BGCTOut of Stock
-
Product Code: RCP264360YLCT2 Stock Available
-
Product Code: RCP264360GYCT34 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BECT1 Stock Available
-
Product Code: RCP263200GYCT5 Stock Available
-
Product Code: SKU-3683641Out of Stock
-
Product Code: GJO60464CTOut of Stock
-
Product Code: RCP1926827Out of Stock
-
Product Code: RCP261000WH6 Stock Available
-
Product Code: RCP1867531CTOut of Stock
-
Product Code: RCP264360YL11 Stock Available
-
Product Code: RCP614600BG5 Stock Available
-
Product Code: RCP614400BG8 Stock Available
-
Product Code: RCP614300BG4 Stock Available
-
Product Code: RCP188355229 Stock Available
-
Product Code: RCP816088BG7 Stock Available
-
Product Code: RCP19719562 Stock Available
-
Product Code: RCP18835635 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews