HLS Commercial AirStep Stainless Steel Step Trash Can
- Soft open, gentle close operation
- Brushed stainless steel finish is smudge-resistant and easy to clean
- Carbon Odor Filter neutralizes odors
- Replaceable air damper extends performance
- Convenient carry handle makes it easy to move
- Removable bag retainer ring keeps trash bags in place and out of view
Product Details
General Information
| Capacity | 4.76 gal |
| Product Color | Silver |
| Width | 16.5" |
| Product Name | AirStep Stainless Steel Step Trash Can |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 11.2" |
| Manufacturer | HLS Commercial |
| Manufacturer Website Address | http://www.hlscommercial.com |
| Height | 28.4" |
Product Information
| Brand | HLS Commercial |
| Type | Waste Receptacle |
Description
18-Gallon Step Trash Can features AirStep technology to provide a low-effort, step-activated open with a ultra-gentle, silent close. The pedal has been designed to perform perfectly for more than 200,000 steps to provide years of rigorous, daily use. Designed for maximum space efficiency, it provides 25 percent more capacity than comparably sized trash cans. Brushed, stainless steel finish is smudge-resistant and easy to clean. Air vents provide effortless, trash bag removal. Carbon odor filter neutralizes odors to keep the surrounding area smelling fresh. Retainer ring keeps trash bags in place and out of sight. Easy-to-replace air damper means this trash can will provide like-new performance through decades of use. Built-in carry handles allow you to easily carry this can from room to room.
Also Consider
-
Product Code: RCP1926827CTOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS23RCOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS18RCOut of Stock
-
Product Code: RCP21319291 Stock Available
-
Product Code: RCP1867531Out of Stock
-
Product Code: RCP17797342 Stock Available
-
Product Code: HLCHLS18WRSLOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS18DPOOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS16STVOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS13STVOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS13SSOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS13HXOut of Stock
-
Product Code: RCP395800BGCTOut of Stock
-
Product Code: RCP354060GYCT18 Stock Available
-
Product Code: RCP354060BKCT3 Stock Available
-
Product Code: RCP354060BGCT2 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BECT1 Stock Available
-
Product Code: RCP263200GYCT5 Stock Available
-
Product Code: RCP262000GYCTOut of Stock
-
Product Code: SKU-3683641Out of Stock
-
Product Code: RCP1956185CT1 Stock Available
-
Product Code: RCP1779734CTOut of Stock
-
Product Code: RCP1926827Out of Stock
-
Product Code: RCP1867531CTOut of Stock
-
Product Code: CVDK5SS1007SA11 Stock Available