HLS Commercial XL Round Stainless Sensor Trash Can
- 100% touch-free, sensor operated lid is hygienic
- 4 caster wheels for easy mobility
- Wide (11.6" diagonal) opening accommodates large items
- Elegant, brushed stainless steel finish is smudge-resistant and easy to clean
- Trash bag retainer ring secures bag and keeps it out of view
- Large 18 gallon capacity perfect for high traffic venues (restaurants, lobbies)
Product Details
General Information
| Capacity | 18 gal |
| Product Color | Brushed Stainless Steel |
| Width | 17.5" |
| Product Name | XL Round Stainless Sensor Trash Can |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 32.6" |
| Manufacturer | HLS Commercial |
| Manufacturer Website Address | http://www.hlscommercial.com |
| Country of Origin | China |
| Depth | 19.3" |
Product Information
| Brand | HLS Commercial |
| Type | Waste Receptacle |
Description
18 Gallon Round Sensor Trash Can is touch-free with sensor-operated lid and extra-large so it's perfect for high-traffic venues like restaurants, lobbies and stores. Touch-free, sensor-operated lid eliminates exposure to the illness-causing bacteria that lives on trash can surfaces. Trash can includes four caster wheels for mobility and a replaceable, activated carbon odor filter. This Odor Control System with AbsorbX technology absorbs odors from rotting food and household waste as well as volatile organic compounds (VOCs) that are common, naturally occurring chemicals that can cause illness. Wide opening accommodates large and bulky items. Elegant, brushed stainless steel finish is smudge-resistant, easy to clean and complements any decor. Bin liner retainer ring keeps liner in place and out of view. Air vents at the base make trash bag removal effortless. Trash can is powered by four D batteries (not included) or official HLS Commercial AC Adapter (not included).
Also Consider
-
Product Code: RCP1926827CTOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS23RCOut of Stock
-
Product Code: RCP21319291 Stock Available
-
Product Code: RCP1867531Out of Stock
-
Product Code: HLCHLS18SSOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS13SSOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS13HXOut of Stock
-
Product Code: RCP395800BGCTOut of Stock
-
Product Code: RCP264360YLCT2 Stock Available
-
Product Code: RCP264360GYCT34 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BECT1 Stock Available
-
Product Code: RCP263200GYCT5 Stock Available
-
Product Code: SKU-3683641Out of Stock
-
Product Code: GJO60464CTOut of Stock
-
Product Code: RCP1926827Out of Stock
-
Product Code: RCP261000WH6 Stock Available
-
Product Code: RCP1867531CTOut of Stock
-
Product Code: RCP264360YL11 Stock Available
-
Product Code: RCP614600BG5 Stock Available
-
Product Code: RCP614400BG8 Stock Available
-
Product Code: RCP614300BG4 Stock Available
-
Product Code: RCP188355229 Stock Available
-
Product Code: RCP816088BG7 Stock Available
-
Product Code: RCP19719562 Stock Available
-
Product Code: RCP18835635 Stock Available