32% Off
‹ Prev
Next ›
HLS Commercial Stainless Steel Bin Receptacle - Deodorizer - 16 gal Capacity - Rectangular - Fingerprint Proof, Recyclable - 25.3" Height x 10.3" Width x 16" Depth - Stainless Steel - Silver - 1 Each
Ships in 3-5 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- STAINLESS STEEL BODY 0.45mm
- FINGERPRINT-PROOF FINISH
- DUAL ODOR FILTER COMPARTMENTS (HLS21UOT / HLS18UOT / HLS16UOT)
- ONE YEAR MANUFACTURER'S WARRANTY
$265.41
LIST: $392.50
Product Details
General Information
| Capacity | 16 gal |
| Product Color | Silver |
| Width | 10.3" |
| Product Name | Stainless Steel Bin Receptacle |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 16" |
| Manufacturer | HLS Commercial |
| Manufacturer Website Address | http://www.hlscommercial.com |
| Height | 25.3" |
Product Information
| Brand | HLS Commercial |
| Type | Waste Receptacle |
Description
16-Gallon Open Top Trash Can features a stainless steel body with a fingerprint-proof finish to minimize cleanings. Dual compartment for the odor filter absorbs and neutralizes trash odors to keep areas smelling fresh. Trash can is perfect for multifamily residential locations, healthcare venues, hospitality venues and more.
Also Consider
-
Product Code: RCP1926827CTOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS23RCOut of Stock
-
Product Code: RCP21319291 Stock Available
-
Product Code: RCP1867531Out of Stock
-
Product Code: RCP17797342 Stock Available
-
Product Code: HLCHLS18SSOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS13SSOut of Stock
-
Product Code: HLCHLS13HXOut of Stock
-
Product Code: RCP395800BGCTOut of Stock
-
Product Code: RCP264360YLCT2 Stock Available
-
Product Code: RCP264360GYCT34 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BECT1 Stock Available
-
Product Code: RCP263200GYCT5 Stock Available
-
Product Code: RCP262000GYCTOut of Stock
-
Product Code: SKU-3683641Out of Stock
-
Product Code: GJO60464CTOut of Stock
-
Product Code: RCP1779734CTOut of Stock
-
Product Code: RCP1926827Out of Stock
-
Product Code: RCP261000WH6 Stock Available
-
Product Code: RCP1867531CTOut of Stock
-
Product Code: RCP264360YL11 Stock Available
-
Product Code: RCP614400BG8 Stock Available
-
Product Code: RCP614300BG4 Stock Available
-
Product Code: RCP816088BG7 Stock Available
-
Product Code: RCP18835635 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews