Rubbermaid Commercial Slim Jim 23-Gallon Vented Waste Container - 23 gal Capacity - Handle, Durable, Recyclable - 30" Height x 22" Width x 11" Depth - Blue - 1 Each
- Slim profile makes it easy to put this trash can anywhere.
- Venting channels make liner removal easy.
- Can liner cinches to make removal easy.
Product Details
General Information
| Capacity | 23 gal |
| Product Color | Blue |
| Width | 22" |
| Product Name | Slim Jim 23-Gallon Vented Waste Container |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 11" |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Height | 30" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
This 23-gallon Slim Jim container delivers the durability needed for commercial environments combined with innovation to increase worker productivity. Four venting channels make removing liners up to 80 percent easier than traditional containers so the Slim Jim helps you get the job done more efficiently. They improve productivity and reduce the risk of worker injury. Integrated cinches allow quick, knot-free liner changes. Space-saving profile fits virtually anywhere. Side handles make handling easy. Slim Jim accessories, such as recycling tops, swing lid, hinge lid and dolly (sold separately), bring you an efficient solution for collection, transportation and disposal of multi-stream waste and recyclables in tight spaces.
Also Consider
-
Product Code: RCP21319291 Stock Available
-
Product Code: RCP1867531Out of Stock
-
Product Code: RCP395800BGCTOut of Stock
-
Product Code: RCP264360YLCT2 Stock Available
-
Product Code: RCP264360GYCT34 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BECT1 Stock Available
-
Product Code: RCP263200GYCT5 Stock Available
-
Product Code: GJO60464CTOut of Stock
-
Product Code: RCP1867531CTOut of Stock
-
Product Code: RCP264360YL11 Stock Available
-
Product Code: RCP188355229 Stock Available
-
Product Code: RCP9W2700BE24 Stock Available
-
Product Code: RCP395800BGOut of Stock
-
Product Code: RCP19719683 Stock Available
-
Product Code: RCP19719562 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: RCP354060GYCT18 Stock Available
-
Product Code: RCP354060BKCT3 Stock Available
-
Product Code: RCP354060BGCT2 Stock Available
-
Product Code: RCP1956185CT1 Stock Available
-
Product Code: GJO60465CT30 Stock Available
-
Product Code: RCP354060GY74 Stock Available
-
Product Code: GJO60465123 Stock Available
-
Product Code: RCP354060BG12 Stock Available