16% Off
‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial Silhouettes 16G Waste Container - 16 gal Capacity - Square - Perforated, Fire-Safe, Durable - 30.4" Height x 14.8" Width x 14.8" Depth - Steel, Metal - Silver Metallic - 1 Each
Out of Stock
- Sleek shape and contemporary pattern beautifully blend with modern facilities and environments
- Leak-proof rigid plastic liner included to help contain liquids and keep the surrounding area cleaner
- Retainer bands discreetly hold liner bags in place and out of sight
- Lid is fastened to receptacle for easy waste removal
- Leg levelers provide stability on uneven surfaces
$779.18
LIST: $929.63
Product Details
General Information
| Capacity | 16 gal |
| Product Color | Silver Metallic |
| Width | 14.8" |
| Product Name | Silhouettes 16G Waste Container |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 30.4" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 14.8" |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Sleek Silhouettes Decorative Square Indoor Waste Container features a contemporary perforated pattern designed to seamlessly and beautifully blend with modern facilities and environments. It is made from heavy-gauge, fire-safe steel with the lid fastened to the receptacle, making waste collection faster and more convenient. Leg levelers provide stability on uneven surfaces. The included leakproof rigid plastic liner helps contain liquids and keep the surrounding area cleaner. Folding retainer bands securely hold liner bags in place and out of sight. The-16 gallon receptacle in Stardust Silver Metallic arrives fully assembled, making setup fast and easy.
Also Consider
-
Product Code: RCP21319291 Stock Available
-
Product Code: RCP1867531Out of Stock
-
Product Code: RCP395800BGCTOut of Stock
-
Product Code: RCP264360YLCT2 Stock Available
-
Product Code: RCP264360GYCT34 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BECT1 Stock Available
-
Product Code: RCP263200GYCT5 Stock Available
-
Product Code: GJO60464CTOut of Stock
-
Product Code: RCP1867531CTOut of Stock
-
Product Code: RCP264360YL11 Stock Available
-
Product Code: RCP614600BG5 Stock Available
-
Product Code: RCP9W2700BE24 Stock Available
-
Product Code: RCP395800BGOut of Stock
-
Product Code: RCP19719683 Stock Available
-
Product Code: RCP19719562 Stock Available
-
Product Code: RCP18835635 Stock Available
-
Product Code: GJO11581CT5 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews