Rubbermaid Commercial Brute Rollout Container with Lid - 50 gal Capacity - Square - 36.2" Height x 23.4" Width x 28.5" Depth - Gray - 1 Each
- Heavy-duty, 8" (20.3 cm) wheels afford easy mobility, even over steps or curbing.
- Attached hinged lid fits tightly, swings back and locks.
- Tough Dur-xâ„¢ construction lends long life. Rounded corners and smooth contours are easy to clean.
- Molded-in axle retainer adds strength.
Product Details
General Information
| Capacity | 50 gal |
| Product Color | Gray |
| Width | 23.4" |
| Product Name | Brute Rollout Container with Lid |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 28.5" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Height | 36.2" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Brute Roll-out Container with lid is ideal for collecting, consolidating and transporting facility waste. It features heavy-duty wheels for easy mobility over steps or curbs. Attached hinged lid fits tightly, swings back and locks. Reinforced rim delivers superior structural integrity and robust lid designed for added strength. Ergonomic handle allows comfortable push or pull operation. Commercial-grade construction from high-quality materials and heavy-duty wheels withstand the rigors of everyday waste collection indoors and outdoors. Heavy-duty, well-balanced design delivers added stability in high winds and on uneven surfaces. Smooth contours and seamless construction make cleaning easier and quicker to improve staff productivity.
Also Consider
-
Product Code: RCP1867531Out of Stock
-
Product Code: RCP395800BGCTOut of Stock
-
Product Code: RCP263200GYCT5 Stock Available
-
Product Code: GJO60464CTOut of Stock
-
Product Code: RCP1867531CTOut of Stock
-
Product Code: RCP614600BG5 Stock Available
-
Product Code: RCP263200GY42 Stock Available
-
Product Code: RCP18836157 Stock Available
-
Product Code: RCP18834605 Stock Available
-
Product Code: GJO6046312 Stock Available
-
Product Code: GJO1158125 Stock Available
-
Product Code: RCP9W2100GY4 Stock Available
-
Product Code: RCP395800BGOut of Stock
-
Product Code: RCP19719683 Stock Available
-
Product Code: RCP19019997 Stock Available
-
Product Code: RCP18835513 Stock Available
-
Product Code: GJO60464Out of Stock
-
Product Code: GJO60463CT1 Stock Available
-
Product Code: GJO11581CT5 Stock Available