40% Off
‹ Prev
Next ›
Boss Executive LeatherPlus Chair - Black Seat Color - Vinyl Seat Material - Black Back Color - Vinyl Back Material - High Back - 5-star Base - Armrest - 1 Carton
Ships in 3-5 Business Days
Out of Stock
$270.00
LIST: $450.00
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Name | Executive LeatherPlus Chair |
| Width | 27.5" |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |
| Country of Origin | China |
| Depth | 31" |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Features | Upholstered Back ~ Durable ~ Comfortable ~ Padded Arm ~ Upright Locking ~ Gas Lift ~ Spring Tilt Mechanism ~ Adjustable with Tilt Tension Control ~ Dual Wheel Caster |
| Height | 47.5" |
Product Information
| Brand | Boss |
| Type | Chair |
Description
Executive Chair is the perfect complement to any office. Upholstered with LeatherPlus, a combination of leather and polyurethane that promotes exquisite softness and durability, this chair is more than capable of taking comfortable seating to a new level. Passive ergonomic seating has integrated lumbar support for your lower back. Padded, flip armrests covered in the same elegant upholstery help you stay comfortable through extended use. Upright locking position stays securely positioned. It also includes pneumatic, gas lift, seat-height adjustment; spring-tilt mechanism and adjustable tilt tension control.
Also Consider
-
Product Code: LLR63271Out of Stock
-
Product Code: LLR632703 Stock Available
-
Product Code: LLR8624546 Stock Available
-
Product Code: LLR8624013 Stock Available
-
Product Code: LLR62040Out of Stock
-
Product Code: LLR620189 Stock Available
-
Product Code: HONCEUY0PW40SLP4 Stock Available
-
Product Code: EUTMTHB94106Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94105Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94103Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94102Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94101Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94077Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94076Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94075Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94073Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94071Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94069Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94010Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94008Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94007Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4116Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4115Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4114Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4113Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4112Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4111Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S116Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S115Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S114Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S113Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S111Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B116Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B115Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B114Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B113Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B112Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B111Out of Stock
-
Product Code: BOPB8871BK1 Stock Available
-
Product Code: BOPB9479GYOut of Stock
-
Product Code: BSXVL601VA105 Stock Available
-
Product Code: BVM7551EOut of Stock
-
Product Code: BVM7550EOut of Stock
-
Product Code: BVM7501DOut of Stock
-
Product Code: BVM7501BLKOut of Stock
-
Product Code: BVM7500DOut of Stock
-
Product Code: BVM7500BLKOut of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews