9 to 5 Seating Strata 1580 High-Back Mesh Task Chair with Headrest - Peacock Seat Color - Polyester Seat Material - Acrylic Back Material - 5-star Base - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Name | Strata 1580 High-Back Mesh Task Chair with Headrest |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 22" |
| Manufacturer Website Address | http://www.9to5seating.com |
| Manufacturer | 9 to 5 Seating |
| Features | Stain Resistant ~ Tilt Lock ~ Synchro Tilt ~ Headrest ~ Tilt Tension ~ Tilt Angle |
| Height | 51" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Ergonomic, sleek design of the Strata High Back Task Chair makes it a great choice for managerial and executive applications. Adjustable lumbar support provides comfortable, all-day seating. Black arms adjust in both depth and height. Sculpted back with breathable mesh, molded foam seat in fabric and heavy-duty, synchro-tilt control make Strata the perfect chair for superior, long-term comfort. Synchro-tilt control features a smooth and comfortable, 2:1 back-to-seat ratio. Four-position, multi-locking back offers built-in safety return. Other functions include 360-degree swivel, slide knob-tension adjustment and pneumatic seat-height adjustment from 17" to 21-1/2". Headrest provides optimal comfort and support. Sleek lines with rounded corners give a contemporary look to a classic silhouette, making Strata inherently versatile and effortless. Weight capacity is 300 lb.
Also Consider
-
Product Code: LLR8624528 Stock Available
-
Product Code: LLR86240Out of Stock
-
Product Code: BOPB8871BKOut of Stock
-
Product Code: BSXVL601VA102 Stock Available
-
Product Code: BVM7551EOut of Stock
-
Product Code: BVM7550EOut of Stock
-
Product Code: BVM7501DOut of Stock
-
Product Code: BVM7501BLKOut of Stock
-
Product Code: BVM7500DOut of Stock
-
Product Code: BVM7500BLKOut of Stock
Alternative Products
-
Product Code: NTF1580Y2A8S116Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S115Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S114Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S113Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S111Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B116Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B114Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B113Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B112Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B111Out of Stock
