20% Off
‹ Prev
Next ›
HON High-Back Executive Chair - Polyester Seat Material - Black Back Color - Polyester Back Material - Black Frame Color - High Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
5 Stock Available
- Adjustable seat height provides comfort to all users.
- Rotates for mobility.
- Sturdy textured metal frame ensures strength and stability.
$372.39
LIST: $464.00
Product Details
General Information
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Upholstered ~ Pneumatic Adjustment ~ Height Adjustment ~ 360° Swivel |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | High-Back Executive Chair | Center-Tilt | Fixed Arms | Black Fabric |
| Width | 26.5" |
| Depth | 27" |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Height | 44" |
| Features | Center Tilt ~ Abrasion Resistant ~ Reinforced ~ Durable ~ Tilt Lock ~ Tension Control ~ Upholstered Back ~ Contoured Back ~ Upright Locking |
Product Information
| Brand | HON |
| Type | Chair |
Description
Adjustable seat height provides comfort to all users. Rotates for mobility. Sturdy textured metal frame ensures strength and stability.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: LLR63271Out of Stock
-
Product Code: LLR632703 Stock Available
-
Product Code: LLR8624546 Stock Available
-
Product Code: LLR8624013 Stock Available
-
Product Code: HONCEUY0PW40SLP4 Stock Available
-
Product Code: NTF1780M1A4116Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4115Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4114Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4113Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4112Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4111Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S116Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S115Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S114Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S113Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S111Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B116Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B115Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B114Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B113Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B112Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B111Out of Stock
-
Product Code: BOPB8871BK1 Stock Available
-
Product Code: BOPB9479GYOut of Stock
-
Product Code: BVM7551EOut of Stock
-
Product Code: BVM7550EOut of Stock
-
Product Code: BVM7501DOut of Stock
-
Product Code: BVM7501BLKOut of Stock
-
Product Code: BVM7500DOut of Stock
-
Product Code: BVM7500BLKOut of Stock
Alternative Products
Reviews
No Reviews