34% Off
‹ Prev
Next ›
HON Cofi Executive Chair - Black Seat Color - Vinyl Seat Material - Black Back Color - Vinyl Back Material - High Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
4 Stock Available
$1,036.04
LIST: $1,566.00
Product Details
General Information
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Seat Feature | 360° Swivel ~ Pneumatic ~ Height Adjustment |
| Product Name | Cofi Executive Chair |
| Width | 25.2" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Manufacturer | The HON Company |
| Features | Synchro Tilt ~ Tilt Tension ~ Tilt Lock |
| Height | 48.2" |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 27.5" |
Product Information
| Brand | HON |
| Type | Chair |
Description
With premium detailing and thoughtful artistry, Cofi is an elegant and upscale executive chair that catches the eye and supports individual needs throughout the day. Sophisticated chair with synchro tilt and fixed arms features refined design with polished aluminum arm and base, detailed stitching and premium materials for a remarkably elevated feel. Find your ideal sit and fit with three handy control mechanisms for pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, synchro-tilt, tilt tension and tilt lock.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: LLR63271Out of Stock
-
Product Code: LLR632703 Stock Available
-
Product Code: LLR8624546 Stock Available
-
Product Code: LLR8624013 Stock Available
-
Product Code: BOPB8871BK1 Stock Available
-
Product Code: BOPB9479GYOut of Stock
-
Product Code: BSXVL601VA105 Stock Available
-
Product Code: BVM7551EOut of Stock
-
Product Code: BVM7550EOut of Stock
-
Product Code: BVM7501DOut of Stock
-
Product Code: BVM7501BLKOut of Stock
-
Product Code: BVM7500DOut of Stock
-
Product Code: BVM7500BLKOut of Stock
Alternative Products
Reviews
No Reviews