40% Off
‹ Prev
Next ›
Boss B9479 CaressoftPlus Guest Executive Chair - Gray Seat Color - Vinyl Seat Material - Gray Back Color - High Back - Cantilever Base - 1 Each
Ships in 3-5 Business Days
Out of Stock
$315.00
LIST: $525.00
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | Cantilever |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Name | B9479 CaressoftPlus Guest Executive Chair |
| Width | 23" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 23" |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Features | Contemporary Style ~ Breathable ~ Durable ~ Padded Arm ~ Upholstered |
| Height | 39" |
Product Information
| Brand | Boss |
| Type | Chair |
Description
Executive guest chair features a stylish design to add a pop of modernism to any room or office. CaressoftPlus upholstery gives you an ultra-soft seat that's both breathable and durable. This trademarked vinyl looks and feels like leather yet cleans easily with just a damp cloth. Fixed, padded arms are ergonomically designed to provide extreme comfort through extended use. Sleek cantilever base keeps this chair modern to blend seamlessly into most rooms. Guest chair supports up to 275 lb.
Also Consider
-
Product Code: LLR63271Out of Stock
-
Product Code: LLR632703 Stock Available
-
Product Code: LLR8624546 Stock Available
-
Product Code: LLR8624013 Stock Available
-
Product Code: HONCEUY0PW40SLP4 Stock Available
-
Product Code: NTF1780M1A4116Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4115Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4114Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4113Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4112Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4111Out of Stock
-
Product Code: BOPB8871BK1 Stock Available
-
Product Code: BSXVL601VA105 Stock Available
-
Product Code: BVM7551EOut of Stock
-
Product Code: BVM7550EOut of Stock
-
Product Code: BVM7501DOut of Stock
-
Product Code: BVM7501BLKOut of Stock
-
Product Code: BVM7500DOut of Stock
-
Product Code: BVM7500BLKOut of Stock
Alternative Products
Reviews
No Reviews