40% Off
‹ Prev
Next ›
Boss Modern Executive Conference Chair-Ribbed Grey - Vinyl Seat Material - Vinyl Back Material - Chrome Frame Color - 5-star Base - Ribbed Gray - Armrest - 1 Each
Ships in 3-5 Business Days
Out of Stock
- Beautifully upholstered with ultra-soft, durable and breathable
- CaressoftPlus upholstery
- Passive ergonomic seating with built-in lumbar support
- Chrome padded armrests
- Pneumatic gas lift seat height adjustment
- Large 27" chrome base for greater stability
- Upright locking position
- Adjustable tilt tension control
- Hooded double wheel casters
$219.00
LIST: $365.00
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Seat Feature | Upholstered ~ Height Adjustment |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Ribbed Gray |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Width | 27" |
| Product Name | Modern Executive Conference Chair-Ribbed Grey |
| Depth | 30" |
| Country of Origin | China |
| Height | 43" |
| Features | Hooded Double Wheel Caster ~ Gas Lift ~ Padded Armrest ~ Spring Tilt Mechanism ~ Mobility ~ Upright Locking ~ Durable ~ Comfortable ~ Tilt Tension |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Conference chair is made with CaressoftPlus to provide an ultra-soft, breathable upholstery that looks and feels like leather. Spring tilt mechanism allows you to change the angle of the entire seat relative to the floor and allows you to transfer some of the upper body weight to the backrest of the chair. Fancy chrome base with dual-wheel casters allows the chair to roll smoothly for effortless movements. Conference chair is designed to support up to 275 lb.
Also Consider
-
Product Code: LLR63271Out of Stock
-
Product Code: LLR632703 Stock Available
-
Product Code: LLR8624546 Stock Available
-
Product Code: LLR8624013 Stock Available
-
Product Code: HONCEUY0PW40SLP4 Stock Available
-
Product Code: NTF1780M1A4116Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4115Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4114Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4113Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4112Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4111Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S116Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S115Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S114Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S113Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S111Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B116Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B115Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B114Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B113Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B112Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B111Out of Stock
-
Product Code: BOPB8871BK1 Stock Available
-
Product Code: BOPB9479GYOut of Stock
-
Product Code: BVM7551EOut of Stock
-
Product Code: BVM7550EOut of Stock
-
Product Code: BVM7501DOut of Stock
-
Product Code: BVM7501BLKOut of Stock
-
Product Code: BVM7500DOut of Stock
-
Product Code: BVM7500BLKOut of Stock
Alternative Products
Reviews
No Reviews