Lorell Executive Antimicrobial High-back Chair - Vinyl Seat Material - Black Frame Color - High Back - 5-star Base - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Anti-microbial ~ Cushioned ~ Upholstered ~ 360° Swivel |
| Product Name | Executive Antimicrobial High-back Chair |
| Width | 19.7" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 43.7" |
| Features | Breathable ~ Multi-task Control ~ Back Angle Adjustment ~ Infinite Lock ~ Comfortable ~ Arm Height Adjustment ~ Arm Width Adjustment ~ Pivot |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 18.5" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Executive High-back Chair with antimicrobial seat cradles you during a hard day at work with a breathable mesh back. Ergonomic mesh back supports the natural curvature of your back for less strain during work at the computer or meetings at your desk. Thick seat cushion is upholstered in healthcare-grade, antimicrobial vinyl so the chair lasts longer and it's easier to clean. Multifunction control adjusts seat and back angles independently with two levers for infinite locking within a fixed range. For more individualized comfort, arms adjust in height and width. High-back chair also swivels 360 degrees and tilts with the pivot point located directly above the center of the chair base. Five-star nylon base is equipped with smooth-rolling casters for easily moving the chair where needed. Weight capacity is 275 lb. High-back chair is available in black frame only and meets the CA117 fire-retardant standard.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: LLR63271Out of Stock
-
Product Code: LLR632703 Stock Available
-
Product Code: LLR8624546 Stock Available
-
Product Code: HONCEUY0PW40SLP4 Stock Available
-
Product Code: NTF1780M1A4116Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4115Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4114Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4113Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4112Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4111Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S116Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S115Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S114Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S113Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S111Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B116Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B115Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B114Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B113Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B112Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B111Out of Stock
-
Product Code: BOPB8871BK1 Stock Available
-
Product Code: BOPB9479GYOut of Stock
-
Product Code: SAF3490BV3 Stock Available
-
Product Code: BSXVL601VA105 Stock Available
-
Product Code: BVM7551EOut of Stock
-
Product Code: BVM7550EOut of Stock
-
Product Code: BVM7501DOut of Stock
-
Product Code: BVM7501BLKOut of Stock
-
Product Code: BVM7500DOut of Stock
-
Product Code: BVM7500BLKOut of Stock
Alternative Products
-
Product Code: NTF1780M1A4116Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4115Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4114Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4113Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4112Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4111Out of Stock
-
Product Code: BOPB8871BK1 Stock Available
-
Product Code: BVM7551EOut of Stock
-
Product Code: BVM7550EOut of Stock