28% Off
‹ Prev
Next ›
Safco Uber Big and Tall High Back Executive Chair - Black Seat Color - Vinyl, Foam Seat Material - Black Frame Color - 5-star Base - 1 Each
3 Stock Available
- Specifically designed for the tall and big person.
- Extra-wide and deep seat.
- Cushioned foam is rated for 24/7 use and chair is rated up to 500 lbs.
- Oversized, reinforced base for added stability.
- Features pneumatic seat height adjustment, tilt, tilt tension and tilt lock which may help support correct posture that can lead to redistribution of pressure points.
$754.95
LIST: $1,052.00
Product Details
General Information
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
| Product Name | Uber Big and Tall High Back Executive Chair |
| Width | 27" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 30.3" |
| Height | 44.8" |
| Features | Tilt Tension ~ Tilt Lock |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Manufacturer | Safco Products |
Product Information
| Brand | Safco |
| Type | Chair |
Description
Chair fits a variety of individuals and environments. Created specially for the big and tall person and supports up to 500 lbs. and is rated for 24/7 use. Reinforced based for added stability. Features pneumatic seat height adjustment, tilt, tilt tension and tilt lock which may help support correct posture that can lead to redistribution of pressure points.
Also Consider
-
Product Code: LLR63271Out of Stock
-
Product Code: LLR632703 Stock Available
-
Product Code: LLR8624546 Stock Available
-
Product Code: LLR8624013 Stock Available
-
Product Code: LLR62040Out of Stock
-
Product Code: BVM7551EOut of Stock
-
Product Code: BVM7550EOut of Stock
-
Product Code: BVM7501DOut of Stock
-
Product Code: BVM7501BLKOut of Stock
-
Product Code: BVM7500DOut of Stock
-
Product Code: BVM7500BLKOut of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews