35% Off
‹ Prev
Next ›
HON Pillow-Soft Executive High-Back Chair - Black Seat Color - Memory Foam, Polyester Seat Material - Black Back Color - Foam, Polyester Back Material - Black Frame Color - High Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
3 Stock Available
- "Memory foam" in seat cushion responds to body dynamics.
- Fiber fill in back with recess at the base to cradle the lumbar region.
- Tufted, gathered cushions provide exceptional comfort.
$701.80
LIST: $1,084.00
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Seat Feature | Cushioned ~ Upholstered ~ Pneumatic Adjustment |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Width | 26.3" |
| Product Name | Pillow-Soft Executive High-Back Chair | Center-Tilt | Fixed Arms | Black Fabric |
| Depth | 29.8" |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Manufacturer | The HON Company |
| Features | Center Tilt ~ Upright Locking ~ Tilt Tension ~ Soil Resistant ~ Stain Resistant ~ Reinforced ~ Reclined ~ Upholstered Back |
| Height | 46.5" |
Product Information
| Brand | HON |
| Type | Chair |
Description
"Memory foam" in seat cushion responds to body dynamics. Fiber fill in back with recess at the base to cradle the lumbar region. Tufted, gathered cushions provide exceptional comfort.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: LLR8624546 Stock Available
-
Product Code: LLR8624013 Stock Available
-
Product Code: LLR62040Out of Stock
-
Product Code: BOPB8871BK1 Stock Available
-
Product Code: BVM7551EOut of Stock
-
Product Code: BVM7550EOut of Stock
-
Product Code: BVM7501DOut of Stock
-
Product Code: BVM7501BLKOut of Stock
-
Product Code: BVM7500DOut of Stock
-
Product Code: BVM7500BLKOut of Stock
Alternative Products
Reviews
No Reviews