- Upholstered with ultra soft, durable and breathable White CaressoftPlus™ upholstery
- Executive high back styling
- Metal chrome plated arms topped with hard arm pads
- Heavy duty 2 paddle spring tilt mechanism with infinite lock
- Pneumatic gas lift seat height adjustment
- Large 27" chrome base for greater stability
- Upright locking position
- Adjustable tilt tension control
- Hooded double wheel casters
<
>
Boss Executive CaressoftPlus? Chair with Metal Chrome Finish - White Seat Color - Vinyl Seat Material - White Back Color - Vinyl Back Material - Chrome Frame Color - High Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
Out of Stock
Product Details
General Information
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Seat Feature | Upholstered ~ Height Adjustment |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Width | 27" |
| Product Name | Executive CaressoftPlus? Chair with Metal Chrome Finish |
| Depth | 28" |
| Country of Origin | China |
| Height | 47" |
| Features | Gas Lift ~ Upright Locking ~ Comfortable ~ Spring Tilt Mechanism ~ Heavy Duty ~ Tilt Tension ~ Breathable ~ Durable ~ Easy Clean ~ Sturdy ~ Hooded Double Wheel Caster ~ Padded Arm |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
Product Information
| Brand | Boss |
| Type | Chair |
Description
Executive CaressoftPlus Chair with metal chrome finish delivers comfort, style and easy use. Two-paddle mechanism with a heavy-duty construction uses one paddle to lift and the other paddle to release spring tilt or lock. CaressoftPlus vinyl upholstery on the seat and back is ultra-soft and breathable. It looks and feels like leather, but more durable and is easy to clean. Functions include tilt tension, pneumatic gas lift to adjust seat from 20" to 23" and upright lock. Sturdy, 27" chrome base includes 2" nylon, dual-wheeled casters. Executive chair also features fixed arms and holds up to 275 lb. Seat measures 20" wide x 21-1/2" deep. Back size is 20" wide x 24-1/2" high.
Also Consider
-
Product Code: LLR63271Out of Stock
-
Product Code: LLR6327032 Stock Available
-
Product Code: LLR8624528 Stock Available
-
Product Code: LLR86240Out of Stock
-
Product Code: HONCEUY0PW40SLP3 Stock Available
-
Product Code: NTF1780M1A4116Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4115Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4114Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4113Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4112Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4111Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S116Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S115Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S114Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S113Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S111Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B116Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B115Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B114Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B113Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B112Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B111Out of Stock
-
Product Code: BOPB8871BKOut of Stock
-
Product Code: BOPB9479GYOut of Stock
-
Product Code: BSXVL601VA102 Stock Available
-
Product Code: BVM7551EOut of Stock
-
Product Code: BVM7550EOut of Stock
-
Product Code: BVM7501DOut of Stock
-
Product Code: BVM7501BLKOut of Stock
-
Product Code: BVM7500DOut of Stock
-
Product Code: BVM7500BLKOut of Stock
Alternative Products
-
Product Code: LLR6201013 Stock Available
-
Product Code: LLR620404 Stock Available
-
Product Code: EUTMTHB94106Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94105Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94103Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94102Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94101Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94077Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94076Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94075Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94073Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94071Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94069Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94010Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94008Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94007Out of Stock
-
Product Code: BVM7501DOut of Stock
Reviews
No Reviews
