- Tilt Tension Control
- Tilt Lock
- Synchro-Tilt
- Seat Height Adjustment
- Waterfall Seat
- Width Adjustable Arms
- Arm Height Adjustment
- 2.8" Ratchet Back height Adjustment
- Greenguard Certified
Eurotech Apollo High Back Synchro Task Chair - Stratus Seat Color - Fabric, Vinyl Seat Material - High Back - 5-star Base - Dillon Stratus - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Feature | Padded ~ Contoured |
| Product Name | Apollo High Back Synchro Task Chair |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 20" |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
| Features | Tension Control ~ Comfortable ~ Arm Height Adjustment ~ Tilt Tension ~ Backrest ~ Back Height Adjustment ~ Synchro Tilt ~ Ratchet Back ~ Breathable ~ Tilt Lock ~ Arm Width Adjustment |
| Height | 46" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Apollo High Back Chair with Ratchet Back combines value, comfort, adjustability and quality to give you a comfortable seating option with a breathable, mesh back. Tilt tension control with tilt lock allows you to adjust the recline rate based on your weight. Synchro-tilt allows the back to recline in a preset ratio to the seat. Seat-height adjustment allows you to set the height to the desired position relative to the floor. Fabric-upholstered, waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort through prolonged periods. Arms are both width-adjustable and height-adjustable for proper ergonomic positioning. 2.8" ratchet-back, height adjustment allows the backrest to easily adjust up or down relative to the seat for personalized lumbar region support and comfort. Chair is Greenguard certified to have low chemical emissions.
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: LLR6201013 Stock Available
-
Product Code: LLR6201547 Stock Available
-
Product Code: EUTMTHB94106Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94105Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94103Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94102Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94101Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94077Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94076Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94075Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94073Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94071Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94069Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94010Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94007Out of Stock
-
Product Code: BVM7501DOut of Stock
