58% Off
‹ Prev
Next ›
Lorell Conjure High-Back Office Chair - Fabric Seat Material - High Back - Black - Armrest - 1 Each
65 Stock Available
$427.21
LIST: $1,021.00
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Height Adjustment ~ Lockable ~ 360° Swivel ~ Slider ~ Depth Adjustment ~ Cushioned |
| Product Name | Conjure High-Back Office Chair |
| Width | 20.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 20.5" |
| Country of Origin | China |
| Features | Ratchet Back ~ Arm Width Adjustment ~ Adjustable with Tilt Tension Control ~ Mobility ~ Back Height Adjustment ~ Adjustable Lumbar Support ~ Arm Height Adjustment ~ Knee Tilt ~ Reinforced ~ Breathable ~ Padded Arm |
| Height | 44.8" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Conjure High-Back Office Chair delivers customized comfort to get you through the workday. Built-in ratchet back and lumbar support adjust in height to better position the high-strength, breathable mesh back according to your needs. Arms softly padded with polyurethane adjust in height and width. Seat slider function adjusts in depth so you can move it forward or back and then lock it into position. Other functions include knee-tilt mechanism with three-position lock, seat-height adjustment, tilt tension adjustment and 360-degree swivel. Reinforced nylon base is equipped with nylon casters for easy mobility. Weight capacity is 275 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: LLR005804 Stock Available
-
Product Code: NTF1580Y2A8ST01Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9488Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9487Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9486Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9485Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9484Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9467Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9466Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9464Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9463Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9462Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9451Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9450Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9449Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9448Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9447Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9445Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9444Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9443Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9442Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9441Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9435Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9434Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9433Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9432Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9431Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9430Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9429Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9428Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9426Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9404Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9403Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9402Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9401Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950088Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950087Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950086Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950085Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950084Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950067Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950066Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950064Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950063Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950051Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950050Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950049Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950048Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950047Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950045Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950044Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950043Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950042Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950041Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950035Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950034Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950033Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950032Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950031Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950030Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950029Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950028Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950026Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950004Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950003Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950002Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950001Out of Stock
-
Product Code: EUTFM408032Out of Stock
-
Product Code: BOPB8991MOut of Stock
-
Product Code: LLR855616 Stock Available
-
Product Code: LLR84565Out of Stock
-
Product Code: LLR632101 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: EUTMTHB94106Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94105Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94103Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94102Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94101Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94077Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94076Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94075Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94073Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94071Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94069Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94010Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94008Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94007Out of Stock
Reviews
No Reviews