Eurotech Apollo High Back Synchro Task Chair - Ebony Seat Color - Fabric Seat Material - 5-star Base - Insight Ebony - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Name | Apollo High Back Synchro Task Chair |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 22" |
| Height | 46" |
| Features | Breathable ~ Synchro Tilt ~ Backrest ~ Comfortable ~ Tilt Tension ~ Tilt Lock ~ Back Height Adjustment ~ Adjustable ~ Tension Control ~ Ratchet Back |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Apollo High Back Chair with Ratchet Back combines value, comfort, adjustability and quality to give you a comfortable seating option with a breathable, mesh back. Tilt tension control with tilt lock allows you to adjust the recline rate based on your weight. Synchro-tilt allows the back to recline in a preset ratio to the seat. Seat-height adjustment allows you to set the height to the desired position relative to the floor. Fabric-upholstered, waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort through prolonged periods. Arms are both width-adjustable and height-adjustable for proper ergonomic positioning. 2.8" ratchet-back, height adjustment allows the backrest to easily adjust up or down relative to the seat for personalized lumbar region support and comfort. Chair is Greenguard certified to have low chemical emissions.
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: EUTMTHB9488Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9485Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9484Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9467Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9466Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9463Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9462Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9451Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9450Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9447Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9445Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9444Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9443Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9442Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9441Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9429Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9404Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9403Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9402Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9401Out of Stock
-
Product Code: BOPB8991MOut of Stock
