Boss Executive Chairs - Black Seat Color - Dacron Seat Material - 5-star Base - Mahogany - Wood - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Armrest | Yes |
| Product Color | Mahogany |
| Product Material | Wood |
| Seat Feature | Upholstered ~ Height Adjustment |
| Product Name | Executive Chairs |
| Width | 27" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 27" |
| Height | 48" |
| Features | Breathable ~ Heavy Duty ~ Gas Lift ~ Durable |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
Product Information
| Brand | Boss |
| Type | Chair |
Description
Executive chair with a high back features beautiful wood accents and plush, Dacron-filled top cushions with perforated centers to provide a classic style for any room. Caressoft upholstery gives you the look and feel of leather while allowing it to be easily cleaned with a damp cloth. Plus, the durable upholstery is ultra-soft and breathable for more comfort throughout your entire day. Fixed, loop arms are ergonomically designed for extreme comfort through extended use. Pneumatic gas lift allows easy seat-height adjustments to help you find the personalized sitting style that suits you and your work environment. Two-paddle mechanism designates one paddle for lift and one paddle to release the spring tilt or lock for simple adjustments. The 27" wood base offers extra stability to the chair by spreading the load over a larger surface area to help prevent tipping. Hooded, double-wheel casters slide smoothly on floors to make it easy to move and shift directions.
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: EUTMTHB9488Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9485Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9484Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9467Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9463Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9462Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9451Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9449Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9447Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9445Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9443Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9442Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9441Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9404Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9403Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9402Out of Stock