CHAIR,MESH,ART LUMBAR,SWIVEL/T
- StockCode: LLR81988
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Upholstered ~ Height Adjustment ~ 360° Swivel |
| Product Name | Mid-back Mesh Chair |
| Width | 28" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 26.7" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Features | Synchrone Mechanism ~ Comfortable ~ Reclined ~ Tilt Lock ~ Adjustable with Tilt Tension Control ~ Arm Height Adjustment ~ Dual Wheel Caster ~ Mobility |
| Height | 43.7" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Mid-back Mesh Chair features a simple synchronized mechanism for enhanced comfort and mesh back that allows air to flow freely to help keep you cool as you're seated. Separated lumbar support offers ergonomic support for your lower back to help prevent strain through extended seating. Back reclines at a 2:1 ratio to the fabric-upholstered seat. Other functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt with three-position tilt lock and adjustable tilt tension. Height-adjustable, plastic arms with polyurethane padding can be positioned to accommodate your personal preference. Black, five-star nylon base is equipped with smooth-rolling, dual-wheeled casters for easy mobility. Weight capacity is 275 lb. Mid-back chair meets or exceeds ANSI/BIFMA standards.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: LLR6201565 Stock Available
-
Product Code: LLR005804 Stock Available
-
Product Code: NTF1580Y2A8ST01Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9488Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9487Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9486Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9485Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9484Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9467Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9466Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9464Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9463Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9462Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9451Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9450Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9449Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9448Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9447Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9445Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9444Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9443Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9442Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9441Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9435Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9434Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9433Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9432Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9431Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9430Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9429Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9428Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9426Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9404Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9403Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9402Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9401Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950088Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950087Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950086Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950085Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950084Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950067Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950066Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950064Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950063Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950051Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950050Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950049Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950048Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950047Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950045Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950044Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950043Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950042Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950041Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950035Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950034Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950033Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950032Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950031Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950030Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950029Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950028Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950026Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950004Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950003Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950002Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950001Out of Stock
-
Product Code: EUTFM408032Out of Stock
-
Product Code: BOPB8991MOut of Stock
-
Product Code: LLR855616 Stock Available
-
Product Code: LLR84565Out of Stock
-
Product Code: LLR632101 Stock Available