55% Off
‹ Prev
Next ›
Lorell Horizontal Mesh High-Back Conference Chair - Black Seat Color - Fabric, Molded Foam Seat Material - Mesh Back Material - High Back - 1 Each
4 Stock Available
$451.14
LIST: $1,013.00
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Name | Horizontal Mesh High-Back Conference Chair |
| Width | 27" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Features | Gas Lift ~ Synchro Tilt ~ Tilt Tension ~ Adjustable Tilt |
| Height | 43" |
| Country of Origin | China |
| Depth | 25.5" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Stunning aluminum arms and base combined with enticing comfort features and a horizontal mesh back make this chair perfect for the conference room or executive office. Synchro-tilt mechanism allows the back and seat to tilt in a 2-to-1 ratio. Tilt tension is adjustable. Pneumatic gas lift allows easy seat-height adjustment from 19" to 22". Relax into the breathable mesh designed to heighten the aesthetic of your decor. Molded foam seat upholstered in black fabric offers cradling comfort. Weight capacity is 275 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: EUTMM950035Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950033Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950032Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950031Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950029Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950026Out of Stock
-
Product Code: EUTFM408032Out of Stock
-
Product Code: LLR855616 Stock Available
Reviews
No Reviews