Eurotech Apollo Highback MM9500 - Pepper Seat Color - Fabric Seat Material - 5-star Base - Fuse Pepper - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Name | Apollo Highback MM9500 |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 24" |
| Height | 44.1" |
| Features | Breathable ~ Synchro Tilt ~ Backrest ~ Comfortable ~ Tilt Tension ~ Tilt Lock ~ Tension Control ~ Adjustable |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
Product Information
| Brand | Eurotech |
| Type | Chair |
Description
Apollo Synchro High Back Chair combines comfort, adjustability and quality for seating well-suited for long hours at the office. Breathable, black mesh back conforms to your back for the right amount of support. Fabric-upholstered, cushioned seat is comfortably contoured. Padded waterfall seat with sloping front reduces pressure on the back of the knees. Tilt-tension control recline rate adapts to weight of user. Tilt lock locks out tilt function. Synchro-tilt back reclines in a preset ratio to seat. Seat-height adjustment sets seat height from 18.9" to 22.4" for your preferred position relative to floor. Width-adjustable arms adjust arms in or out for proper ergonomic positioning. Arm-height adjustment adjusts arm up or down for proper ergonomic positioning while seated. Chair also features casters on the black nylon, five-star base for easy mobility. Chair is Greenguard certified to have low chemical emissions.
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: EUTMTHB9487Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9486Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9464Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9448Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9435Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9434Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9433Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9432Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9431Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9430Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9428Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9426Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950088Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950087Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950086Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950085Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950084Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950066Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950064Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950051Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950050Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950049Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950048Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950047Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950045Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950044Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950043Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950041Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950003Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950002Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950001Out of Stock
-
Product Code: LLR632108 Stock Available
